U NJEMAČKOJ

Konačno nađen krivac za epidemiju E. coli!

10.06.2011 u 14:04

Bionic
Reading

Njemački su znanstvenici konačno otkrili da su izvor epidemije E. coli u kojoj je umrlo 29 ljudi, a gotovo 3000 je zaraženo, sojine klice uzgojene u Njemačkoj

Reinhard Burges, predsjednik Instituta Robert Koch, rekao je da iako testovi klica s organske farme u Donjoj Saskoj nisu bili pozitivni na soj bakterije koji je izazvao zdravstvenu krizu, istraga obrasca njezina širenja otkrila je dovoljno dokaza da se sa sigurnošću može utvrditi izvorište opasnog soja.

'Epidemiološki smo suzili moguće uzroke na konzumiranje klica', rekao je Burges na konferenciji za tisak.

Do prekretnice u istrazi došlo je kada su timovi s tri instituta odvojene skupine pacijenata povezali sa 26 restorana i kafića koji serviraju proizvode s jedne određene organske farme.

'Bilo je to poput kriminalističkog trilera u kojem morate otkriti negativca', rekao je Helmut Tschiersky-Schoeneburg iz agencije za zaštitu potrošača.

'Proučavali su čak i menije, sastojke, provjeravali račune i fotografirali različita jela koja su potom pokazivali bolesnicima', rekao je Andras Hensel, čelnik Agencije za procjenu rizika.

Hensel je objavio da se ovim otkrićem ukidaju sva upozorenja protiv konzumacije krastavaca, rajčica i salate te preporučuje građanima da ih slobodno jedu.

'Salate, rajčice i krastavce treba ponovno jesti – sve su to zdravi proizvodi', rekao je.

Iako su kontaminirane klice dosad već vjerojatno sve pojedene ili bačene, Burges ističe da ih do daljnjeg treba izbjegavati.

Klice su još od nedjelje u središtu istrage stručnjaka jer su i ranije znale izazivati trovanja hranom budući da se teže čiste i peru. Međutim, znanstvenici nikako nisu uspjeli pronaći uzorke iz kojih bi mogli izdvojiti problematičan soj bakterije (pogledajte video desno).

No David Acheson, bivši čelnik američke Agencije za hranu i lijekove, ističe da je ponekad teško izravno pronaći zaraženu hranu te da je u takvim slučajevima najbolje slijediti obrasce širenja epidemije.

'Mi smo u SAD-u puno puta ispravno reagirali na temeljite epidemiološke nalaze, a da zapravo nismo imali pozitivne uzorke. Tako je bilo i u slučaju zaraze špinatom 2006. godine koja je bila jedna od većih kriza', rekao je Acheson.

Tijekom istrage nove epidemije stručnjaci su pronašli i nesmrtonosne sojeve E. coli na španjolskim krastavcima i klicama nizozemske cikle.