O svemiru sanja otkako je prvi put pogledao prvi film kultnog serijala 'Ratovi zvijezda'. Premda su ga studij i posao naposljetku odveli u drugom smjeru, toj strasti posvećuje puno svog slobodnog vremena. A danas njegova tvrtka ima digitalni ured na Mjesecu – točno ondje čime je njegov san i započeo. Igor Bobek vlasnik je i direktor Avisa Space Lune, prve tvrtke osnovane u svemiru. Detalje je otkrio u razgovoru za tportal
Avisa Space Luna postala je stvarnost zahvaljujući suradnji s američkom kompanijom Copernic Space. Ta inovativna tvrtka unajmila je prostor na tvrdom disku koji je lansiran na Mjesec u sklopu misije Blue Ghost 1 privatne tvrtke Firefly Aerospace. Disk je 15. siječnja sletio na odobrenu lokaciju na Mjesecu, čime je Avisa Space Luna dobila svoj digitalni ured – prvi takve vrste.
'Copernic Space otkupio je dio podatkovnog prostora i ustupio nam dio za digitalni ured', objašnjava Bobek. Iako tvrtka zasad ne obavlja konkretne aktivnosti, taj ured predstavlja pravnu osnovu za buduće poslovanje na Mjesecu.
Osnivanje tvrtke u svemiru nije toliko komplicirano kao što možda zvuči. Bobek nam pojašnjava da je ključan dokument izjava o osnivanju ovjerena kod javnog bilježnika. Tehnološki dio registracije omogućila je platforma Copernic Space, a koja koristi tehnologiju blockchain i kriptovalute za stvaranje transparentnog okvira za gospodarske aktivnosti u svemiru.
'Svemir možete zamisliti kao more između kontinenata dok su kontinenti nebeska tijela poput Mjeseca', kaže Bobek, dodajući da su upravo blizina Mjeseca i njegov potencijal za buduće istraživanje bili presudni za odabir destinacije.
Razvoj procedure za osnivanje tvrtke u svemiru
Riječ je, dakle, o razvoju procedure za osnivanje tvrtke u svemiru. Upitan kako je uopće došao na tu ideju, kaže da se to dogodilo jedne večeri tijekom pandemije, kada je gledao u nebo i Mjesec. 'Palo mi je na pamet da bi bilo fora ima tvrtku na Mjesecu. Počeo sam proučavati bih li bio prvi u povijesti ako bih to napravio i ispalo je da bih. Pa sam krenuo u to jer mi se učinilo kao zabavna aktivnost. Tada je realizacija bila daleko', prisjeća se Bobek.
Njegova se tvrtka danas bavi isključivo poslovanjem izvan granica Zemlje. 'Registrirana je za savjetodavne usluge i takve usluge želimo nastaviti pružati i drugdje – na Mjesecu. A tko zna što budućnost nosi', kaže Igor.
Iako tehnologija nije najveća prepreka, pravni aspekti poslovanja u svemiru predstavljaju značajan izazov. Prema važećim sporazumima, nitko ne može posjedovati zemljište na Mjesecu – ni pojedinci, ni tvrtke, ni države. 'Na Mjesecu ne postoji suverenitet ni trgovački sud koji bi odobrio registraciju tvrtke', ističe Bobek. Unatoč tome, digitalni tereti poput ureda Avisa Space Lune otvaraju vrata novim vrstama aktivnosti.
Tvrtka zasad 'postoji'
Iz tog su razloga unajmili digitalni ured koji služi Avisa Space Luni kao mjesto poslovanja, iako tvrtka ne radi ništa; zasad samo 'postoji' i čeka priliku za daljnje aktivnosti. Najranije će to biti 2027. godine, a planovi za tu misiju uključuju testiranje kriptotransakcija i inovativnih modela poslovanja na Mjesecu. 'Samo postojimo i čekamo iduću misiju kako bismo mogli pokrenuti prve testne aktivnosti. O prirodi i sadržaju ne mogu puno govoriti u ovom trenutku', kaže Bobek.
Avisa Space Luna nije jedina čiji je teret išao na Mjesec. Tvrtke Copernic Space, LifeShip itd. također se nalaze na površini Mjeseca, iako su Bobek i njegov tim jedini napravili ovakav projekt.
I dok se Mjesec čini tek prvim korakom, on ne krije želju i ambiciju da jednog dana dođe i do Marsa. 'To je znatno teže, no kao što smo vidjeli i s Mjesecom, nije nemoguće. Avisa Space Luna otvara dosta zapetljan segment svemira, a to je pitanje suvereniteta, pravne usklađenosti, poreznog sustava, financijskog poslovanja i slično. Teško je to i na Zemlji, a kamoli na tako udaljenom mjestu kao što je Mjesec. Nemojte zaboraviti, tamo nema interneta, infrastrukture i sve što se radi vrlo je izazovno, pa čak i opasno. Pogotovo se to odnosi na ljudsku prisutnost', ističe.
Konačan uspjeh je, kaže, samo slijetanje. 'I crteži učenika iz hrvatskih škola su na Mjesecu. Mislim da je to najveći uspjeh i najveća motivacija za dalje. Najveći izazov bio je koordinirati sve ovo i dogovoriti te uvjeriti dionike da mislimo ozbiljno', ističe Bobek.
O programu CroSIP
Bobek je, naime, ponosan i na suradnju s domaćim obrazovnim institucijama kroz projekt Hrvatski svemirski inspiracijski program (CroSIP), započet 2021. godine u Osnovnoj školi Ivana Gundulića u Zagrebu, u suradnji sa zakladom Lady Rocket Foundation. Učenicima su u sklopu tog programa nudili praktične STEM aktivnosti povezane sa svemirom.
'U suradnji sa zakladom Lady Rocket Foundation, željeli smo implementirati kurikulum od nekoliko tjedana kao izvannastavnu aktivnost. Tih nekoliko tjedana produžilo se na skoro cijelo polugodište, a potencijal je da se kurikulumom ispuni cijela školska godina. Nakon toga projekt se proširio u druge dijelove Hrvatske i u druge škole. Izazovno je to bilo, pogotovo za vrijeme korone.
Cilj projekta je pružiti učenicima osnovnih škola edukaciju o svemiru kao našem prirodnom okruženju iz kojeg možemo crpiti inspiraciju za STEM, ali i za umjetnost. Nastava se provodi na način da učenici rade u grupama i da svatko riješi pojedini zadatak na najbolji mogući način. Većinom je to praktičan rad koji uključuje metodu pokušaja i pogreške, ali koji djeci omogućuje praktično iskustvo u njihovim prvim koracima ka svemiru', pojašnjava nam Bobek.
Hrvatski doprinos svemirskim misijama
Upitali smo ga kako zamišlja suradnju država, privatnih tvrtki i međunarodnih organizacija oko aktivnosti u svemiru, među ostalim i poslovanja.
'Za početak bi bilo najbolje javno-privatno partnerstvo. Države i dalje imaju glavnu riječ kada se radi o odobrenju lansiranja i prirode tereta koji se lansira. Privatne tvrtke pokazale su da mogu brže i kvalitetnije stvoriti odgovarajuću tehnologiju i procese nužne za dostizanje tih dalekih destinacija, a sve više vidimo i to da privatne tvrtke razvijaju prototipove za stvaranje funkcionalnijeg ekosustava u Zemljinoj orbiti, pa tako i na Mjesecu. Ono što će svakako biti od velike važnosti jest unaprjeđenje komunikacijskih i operativnih mogućnosti, što pojedine privatne kompanije već razvijaju te planiraju testirati u realnom okruženju', kaže.
Osvrnuo se i na CroCube, prvi hrvatski satelit u svemiru, čiji ga uspjeh raduje. 'To je jako dobra demonstracija mogućnosti koju imamo. Uspjeh CroCubea stavlja Hrvatsku na svjetsku mapu; naša zemlja jedna je od onih koje imaju satelit u orbiti. Svaka im čast. Nadam se da će biti razumijevanja za daljnji razvoj tehnologije u Hrvatskoj i da će svi - država, privatne osobe ili tvrtke - biti zainteresirani poduprijeti razvoj ovog uspješnog i važnog projekta', istaknuo je naš sugovornik.
'Sanjajte, bez snova nema ideja, a bez ideja nema napretka'
Za kraj smo ga pitali što bi savjetovao mladima koji sanjaju o svemiru, bilo kao entuzijasti, znanstvenici, inženjeri ili poduzetnici.
'Sanjajte, jer bez snova nema ideja, a bez ideja nema napretka. Proces je dug, ali ako netko želi ostvariti svoj san, upornost je jedini put. Avisa Space Luna je svoj temeljni kapital od deset kuna pretvorila u slijetanje na Mjesec. Možda je to dobar pokazatelj onoga što može postići snaga snova i ideja. Ako sam mogao ja, mogu i drugi', zaključuje Bobek.