KULTNA KATEDRALA

Laseri, dronovi i skeniranje: Kako je tehnologija pomogla u obnovi Notre Damea

24.12.2024 u 13:10

Bionic
Reading

Francuska je legendarnu katedralu uspjela obnoviti u roku od pet godina, što vjerojatno ne bi bilo moguće bez naprednih tehnologija i malo sreće

Nakon katastrofalnog požara prije pet godina, katedrala Notre Dame de Paris ponovno je otvorena ovog mjeseca. Izgleda gotovo isto kao kad je prvi put izgrađena 1163. godine.

Golemi projekt rekonstrukcije bio je dokaz ne samo napornog rada Francuza, već i lasera, dronova i druge napredne tehnologije koja je obnoviteljima dala prozor u prošlost zgrade.

Softverska tvrtka Autodesk imala je glavnu ulogu pri stvaranju modela zgrade kakva je postojala prije požara, dajući naporima obnove neku vrstu vodiča za ono što treba učiniti. Tehnologija je omogućila Francuskoj ispunjenje ambicioznog petogodišnjeg cilja predsjednika Emmanuela Macrona za obnovu znamenitosti.

Trebalo je timovima u nekoliko tvrtki kombinirati krugove procjena štete, posebno izrađene karte i napredne tehnike koje se sada koriste u svemu, od filmske animacije do izgradnje. A trebalo je i malo sreće.

Milijardu točaka lasera

Obnova je, u neku ruku, počela i prije požara. Igrom sreće, 2015. povjesničar umjetnosti Andrew Tallon pažljivo je skenirao zgradu laserima. Tallon, koji je proučavao gotičku arhitekturu, pokušavao je shvatiti kako su srednjovjekovni graditelji podigli neke od velikih europskih katedrala.

Njegov početni pokušaj - četiri godine prije nego što je plamen zahvatio katedralu - zahtijevao je 12 lasera i tim od sedam inženjera da skeniraju zgradu i prikupe 46.000 slika. Prostorna karta koju je izradio koristila je više od milijardu laserski izmjerenih točaka i otkrio je neke prethodno nepoznate detalje o katedrali – poput toga kako unutarnji stupovi na zapadnom kraju katedrale nisu u liniji jedan za drugim.

Tallon je umro 2018., samo nekoliko mjeseci prije požara u travnju 2019. Dok su stotine vatrogasaca gasile vatru, većina građevine bila je uništena, uključujući kultni toranj visok 96 metara koji se srušio kroz krov.

Dok su njegova detaljna skeniranja otkrila mnogo o drevnoj strukturi - koja je prošla kroz bezbrojne preinake i manje promjene kroz stoljeća - ona sama po sebi nisu bila dovoljna za izradu detaljnog modela koji bi bio potreban za obnovu Notre Damea.

Otvorenje Notre Damea
  • Otvorenje Notre Damea
  • Otvorenje Notre Damea
  • Otvorenje Notre Damea
  • Otvorenje Notre Damea
  • Otvorenje Notre Damea
    +3
Otvorena je pariška katedrala Notre Dame Izvor: Profimedia / Autor: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Proces nije tekao glatko

Tu je uskočio Autodesk. U suradnji s francuskom laserskom tvrtkom AGP na instaliranju skenera oko katedrale i hvatanju milijardi točaka koje su bile potrebne za stvaranje digitalnog modela u punoj veličini. Tvrtke su donirale svoje usluge Rebâtir Notre Dame, javnoj ustanovi koja je vodila napore obnove.

Proces nakon požara nije uvijek tekao glatko. Primjerice, katedrala je bila vrlo nestabilna odmah nakon požara. Morali su izgraditi privremene strukture i kontinuirano skenirati tijekom procesa obnove. Naposljetku, kompletan pogled je snimljen slojevitim novim laserskim skeniranjem i snimkama dronom, u kombinaciji s Tallonovim prethodnim skeniranjima.

Zbog složenosti, strukturalnih detalja i veličine Notre Damea, tvrtkama je trebalo više od godinu dana za izradu novijeg 3D modela. U usporedbi s tradicionalnim metodama dokumentiranja povijesnih struktura, ove vrste skeniranja dramatično ubrzavaju proces. Notre Dame je također zahtijevao kontinuirano skeniranje.

Obnova i modernizacija

Iako nova katedrala izgleda gotovo identično originalnoj, nekoliko je područja modernizirano: dodani su sustavi za prskanje i suzbijanje požara, optimizirano postavljanje rasvjete i čišći izgled zahvaljujući godinama manje čađe od korištenja i rada svijeća.

Trg ispred katedrale također je redizajniran uz pomoć Autodeskove tehnologije. Tvrtka je podržala četiri natjecateljska tima u izradi 3D vizualizacija njihovih prijedloga prije nego što su dobili komentare javnosti. Među njima su odabrali pobjednika.

Autodesk, osnovan 1982., ima dugu povijest u korištenju 2D i 3D modeliranja za sve, od filmske animacije i videoigara do konstrukcije. Njegova tehnologija skeniranja odigrala je ključnu ulogu, posebice u oporavku od katastrofe i očuvanju povijesti.

Nakon što je veliki potres oštetio Christchurch, novozelandsku katedralu 2011. godine, njezina je tehnologija pomogla obnoviti strukturu s bespilotnim letjelicama i robotskim psom - opremljenim montiranim laserom - korištenim za skeniranje nesigurnih područja.

U SAD-u je ista tehnologija pomogla stvoriti digitalnu repliku Kapitola države Michigan i povijesnog središta Brownsvillea u Pennsylvaniji, kako bi se podržali napori za očuvanje, piše CNN.