luka šterbić

Mladi Hrvat ispričao nam je kako je dobio posao u Facebooku i koliko mu brige zadaju lažni profili

11.01.2019 u 10:51

Bionic
Reading

Ovaj 26-godišnjak iz Rovinja iza sebe već ima radno iskustvo u Genome institutu u Singapuru, kao i u Međunarodnom monetarnom fondu. Danas je zaposlenik Facebooka, a za tportal otkriva kako izgleda njegov život u najvećoj društvenoj mreži na svijetu, u kojoj vodi specifičnu bitku

Luka Šterbić 26-godišnjak je iz Rovinja koji trenutno živi u Londonu. Ondje kao softverski inženjer radi za najveću društvenu mrežu na svijetu - Facebook. Tportalu je ispričao sve o svom tipičnom radnom danu, životu u Londonu te idućim velikim projektima Facebooka koji uključuju bitku protiv lažnih profila.

Kako ste počeli raditi za Facebook?

Tijekom prve godine studija na FER-u grupa studenata održala je predavanje o tome kako im je bilo raditi za Facebook u Menlo Parku. Većinom su to bili studenti profesora Mile Šikića, koji je meni tada predavao programiranje i programsko inženjerstvo. Nakon tog predavanja zainteresirao sam se za posao u Facebooku. Tijekom zadnje godine studija, dok sam radio na praksi u Washingtonu, počeo sam tražiti prvi stalan posao. Nekoliko mjeseci sam se pripremao za pitanja koja postavljaju velike tech kompanije. Imao sam intervjue s Facebookom i Googleom te na kraju odabrao Facebookov ured u Londonu.

Imate li još kolega s ovih prostora?

Ima nas nekoliko u Londonu, ali jedini sam u svom širem timu, tako da nisam nikad imao prilike osobno raditi s njima. Jedan kolega iz Hrvatske radi na AR proizvodima, a drugi na logging infrastrukturi.

Kako izgleda vaš tipičan radni dan?

Imamo fleksibilno radno vrijeme pa ga svatko može organizirati onako kako misli da je najbolje za njega i njegov tim. Dolazim na posao oko 10.30 i prvi dio dana imam relativno slobodno za programiranje. Od 15 sati počinju sastanci s uredima na Istočnoj obali SAD-a, s obzirom na to da tamo inženjeri dolaze u ured oko 10 sati. Zadnjih nekoliko mjeseci dosta intenzivno radim s jednim timom iz Bostona, tako da sam gotovo svaki dan zauzet u tom terminu. Od 17 do 19 sati najčešće sam na sastancima s glavnim sjedištem kompanije u Menlo Parku. Nakon tri godine u firmi većinu vremena provodim na sastancima i pomažući drugim inženjerima, a sve rjeđe samostalno programiram.

Slobodno vrijeme

'Preko tjedna imam jako malo slobodnog vremena. Zbog osam sati razlike u vremenskoj zoni s uredima u Americi skoro svaki dan osim petka moram do kasno ostati na poslu. Vikendom sam načelno slobodan te često cura i ja odemo prošetati po mnogobrojnim parkovima u okolici Londona. Oboje jako volimo putovati pa kad god nam to posao dopušta idemo nekako izvan Ujedinjenog Kraljevstva. London ima pet aerodroma, tako da je lako naći dobre opcije za putovanja Europom, primjerice vikend na jugu Španjolske da se izbjegne tmurno londonsko vrijeme', kaže Šterbić.

Putujete li mnogo?

Da, ali to ovisi o poziciji, projektu i timu u kojemu netko radi. Ove godine imam preko 300 sati leta, većinom zbog posla. Inženjeri u Facebooku često posjećuju urede u Americi jer mnogo timova i projekata nije smješteno samo u jednom uredu. Često imamo sastanke preko VC-a, ali raditi iz istog ureda tjedan dana može značajno olakšati suradnju. Zbog toga sam više puta bio u sjedištu u Kaliforniji te u uredu u Seattleu. Kada imam vremena, volim sudjelovati u događajima koje organizira University Recruiting za promoviranje brenda i pronalazak novih talenata. Ove godine tako sam bio u Zagrebu, Dublinu i Južnoafričkoj Republici. Organiziramo razna predavanja za studente, objašnjavamo kako se pripremiti za intervju, a ponekad i odradimo nekoliko intervjua na sveučilištima. Najčešće programiram u Pythonu, tako da sam posjetio glavnu konferenciju za taj programski jezik u Clevelandu, a nakon toga sam bio govornik na konferencijama u Sydneyju i Tokiju.

Profesionalni put

'Iz Rovinja sam i ondje sam završio osnovnu školu i prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Prošao sam državnu maturu i upisao računarstvo na FER-u u Zagrebu. Dok sam bio na FER-u, bavio sam se prvenstveno bioinformatikom zahvaljujući mentoru, prof. dr. Šikiću. Nakon preddiplomskog studija odradio sam tri mjeseca prakse u Genome Institute of Singapore, nastavljajući raditi na temi iz završnog rada. Pripravništvo u Aziji bio mi je prvo radno iskustvo i otvorilo mi je mnogo više mogućnosti za iduću praksu. Nakon Singapura vratio sam se na FER i upisao dvije godine diplomskog studija računalnih znanosti. Završio sam prvu godinu diplomskog studija te sam se nakon toga odlučio za nešto dužu praksu. Radio sam šest mjeseci za IMF (Međunarodni monetarni fond) u Washingtonu, petstotinjak metara od Bijele kuće. U to vrijeme krenuo sam razgovarati s Facebookom nakon što me preporučio kolega s FER-a. Odradio sam intervjue u uredu u Londonu te sam se zaposlio poslije obrane diplomskog rada na FER-u', kaže Šterbić.

Kako izgleda život u Londonu - je li se bilo teško prilagoditi?

Preseliti se u London bilo je relativno jednostavno jer kompanija organizira gotovo sve oko toga, od pakiranja osobnih stvari u Zagrebu do pomoći pri traženju stana u Londonu. Od 1. srpnja zapošljavanje je jednostavnije što se tiče radne dozvole jer hrvatski državljani imaju ista prava kao i drugi građani EU-a, makar će se situacija vjerojatno promijeniti nakon Brexita. U svakom slučaju, Facebook pomaže svim zaposlenima prilikom rješavanja radne dozvole, neovisno o tome jesu li iz Europske unije ili ne.

Facebook London
  • Facebook London
  • Facebook u Londonu
  • Facebook u Londonu
  • Facebook u Dublinu
  • Facebook u Dublinu
    +9
Facebook u Londonu i Dublinu Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Što biste preporučili svima koji traže posao u velikoj tehnološkoj tvrtki poput Facebooka?

Znanje koje se očekuje na intervjuu za velike tech kompanije ne odgovara nužno gradivu koje studenti uče na fakultetu. Iz osobnog iskustva mogu reći da treba mnogo ciljane pripreme da se prođe tehnički intervju s Facebookom, Googleom ili Microsoftom. Projekti tijekom studija i studentski poslovi potrebni su kako bi nečiji CV bio zapažen u velikom broju prijava koje dobivaju takve kompanije.

Koji su najveći projekti što ih priprema Facebook u idućoj godini?

Dio sam Community Integrity grupe koja se bavi razvojem alata za korisničku podršku, AI metoda za prepoznavanje zlonamjernog sadržaja i sustava za ručni pregled sadržaja koji tisuće naših community operations agenata koriste kako bi se brinuli o Facebookovoj zajednici. Community Integrity grupa smještena je većinom u Londonu i ove godine imali smo mnogo značajnih rezultata. Između srpnja i rujna reagirali smo na 15,4 milijuna slučajeva nasilnog i grafičkog sadržaja. Što se lažnih profila tiče, 1,5 milijardi maknuto ih je s platforme od travnja do rujna 2018. Trenutno gradimo sustav za provjeru dokumenata prilikom korisničkih radnji visokog rizika, kao što je kupovina političkih oglasa. Bavimo se i suzbijanjem lažnog predstavljanja na platformi, na primjer kad se osoba pokuša prerušiti u poznatu ili javnu ličnost. U 2019. nastavit ćemo raditi na poboljšanju sustava umjetne inteligencije za prepoznavanje te uklanjanje sadržaja i aktera koji krše standarde Facebookove zajednice.