Unatoč višegodišnjoj znanstvenoj raspravi o povijesti Venere i mogućnosti postojanja oceana na njezinoj površini, novo istraživanje sugerira da je ovaj planet uvijek bio - suh. Tim astrokemičara s Univerziteta Cambridge, predvođen Terezom Constantinou, došao je do zaključka da Venera nikada nije bila pogodna za postojanje tekuće vode. Venera je drugi planet od Sunca, a Zemlja treći
Koristeći modele kemijskog sastava današnje atmosfere Venere, znanstvenici su utvrdili da planet nije imao uvjete za formiranje površinske tekuće vode. 'Venera je danas pakleno mjesto', navodi NASA, opisujući planet s prosječnom temperaturom od 465°C i pritiskom 90 puta većim od onoga na Zemlji, prekriven gustim oblacima sumporne kiseline.
Studija također navodi da u unutrašnjosti Venere nedostaje vodika, što pak sugerira da je unutrašnjost planeta mnogo suša od unutrašnjosti Zemlje. Umjesto da se kondenzira na površini, voda koja je možda postojala u atmosferi Venere vjerojatno je ostala u obliku pare, piše Sky News.
Prijašnje teorije
Još 2016. godine, tim NASA-inog Instituta za svemirske studije Goddard (GISS) sugerirao je da je Venera možda nekada bila nastanjiva. Koristili su računalne modele, slične onima koji se koriste za predviđanje klimatskih promjena na Zemlji, kako bi procijenili klimu drevne Venere.
'Mnogi alati koje koristimo za modeliranje klimatskih promjena na Zemlji mogu se prilagoditi za proučavanje klime na drugim planetima, prošlih i sadašnjih', rekao je tada Michael Way, istraživač u GISS-u.
Međutim, nova otkrića podržavaju zaključke istraživanja sa Sveučilišta u Chicagu iz 2022. godine, prema kojem je Venera bila nenastanjiva više od 70 posto svoje povijesti, četiri puta duže nego što se ranije procjenjivalo.