ŠTIVO ZA VIKEND

Ovo su najbolji i najgori filmovi snimljeni po videoigrama

19.08.2017 u 10:46

Bionic
Reading

Ne znate što biste gledali za vikend? Evo popisa po pet najboljih i najgorih filmova temeljenih na videoigrama. Ne očekujte puno, ipak su to filmovi pomoću kojih ćete ubiti vrijeme tijekom dugih i lijenih ljetnih poslijepodneva

Prije no što se pozabavimo popisom najboljih počasno ćemo spomenuti serijal 'Resident Evil', dosad najuspješniju franšizu filmova nastalih na osnovi videoigara. Toliko je uspješna da su u Capcomu počeli u igrama koristiti elemente koji su bili prisutni samo u filmovima.

Evo pet filmova nastalih po videoigrama koje svakako trebate pogledati.

5) Warcraft (2016.)

Nakon mnogih glasina i nagađanja prošle godine napokon se pojavio visokobudžetni film temeljen na megapopularnom serijalu igara s orcima, kraljevima i magijom.

Za razliku od igara, orkove i ljude predstavlja kao osobe, ne topovsko meso za iduću veliku bitku, a pojavljuju se i likovi iz igre kao što su Durotan, Lothar i Garona. Visokog tempa i raskošnih kostima te scenografije, s puno animacije, također je dobro prošao u kinima. 

Warcraft: The Beginning - Lothar and soldiers attacked (Universal Pictures)

4) Pokemon (1998.)

Kritičari su ga popljuvali, ljubitelji istoimene serije igara obožavali jer su imali prilike prvi put gledati svoje omiljene junake kao što su Ash i Pikachu, kao i rijetke zvjerke kao što su Mewtwo i Mew. 

Kako je riječ o animiranom filmu, nije bilo problema prenijeti kostime i okruženje iz igre na platno, kao što bi to bio slučaj s igranim filmom. Osim obilja sadržaja vezanih uz Pokemone, ponudio je poruke o toleranciji te zagovarao nenasilne načine rješavanja problema. 

Pokémon: The First Movie (službeni foršpan) Izvor: Društvene mreže / Autor: Kenneth Garaza

3) Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016.)

Među filmovima nastalim prema videoigrama serijal 'Final Fantasy' ima jednu od najgorih reputacija. Ipak, 'Kingsglaive' je ponudio samostalnu priču s puno magije koju je lako pratiti te uveo nekoliko potpuno novih likova koji se bave i nečim drugim osim tmurnim razmišljanjem.

Uz odličnu animaciju i scenografiju, tu je zvjezdana postava koja je posudila glasove (Sean Bean, Aaron Paul i Lena Headey).

Kingsglaive: Final Fantasy XV Official Trailer Izvor: Društvene mreže / Autor: Sony Pictures Entertainment

2) Silent Hill (2006.)

'Silent Hill' je brutalan, napet uradak u kojem je puno elemenata uvrnutog horora karakterističnog za izvorne igre. Umjesto Harryja Masona uveo je potpuno novu protagonisticu Rose, majku koja traži svoje izgubljeno dijete u bespućima Silent Hilla, kao i zlikovce iz više izdanja igara, među kojima je i Pyramid Head. 

Iako ne manjka brutalnosti, fokus je na napetim trenucima u kojima susprežemo dah zbog straha. 

Silent Hill (2006) - foršpan Izvor: Društvene mreže / Autor: ZahranicniTrailery

1) Mortal Kombat (1995.)

Mada je kičast u najboljoj tradiciji 90-ih godina prošlog stoljeća, 'Mortal Kombat' vjerno je pretočio koncept igre u film. Iako je zaplet vrlo tanak, rezultat je jednostavan i pitak film fokusiran na glavnog junaka i njegovog protivnika, u kojem se pojavljuju praktično svi likovi iz prve postave igara.

Pun atraktivnih borbi i krajolika koji djeluju autentično, 'Mortal Kombat' bio je svojedobno velik hit i začetnik filmskog serijala.

Mortal Kombat: The Movie Izvor: Društvene mreže / Autor: Mortal Kombat Secrets - MKSecrets.Net

Spremni za najgorih pet? Evo ih:

5) Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009.)

Priča o tome kako je Chun-Li (igra ju Kristin Kreuk) od koncertne pijanistice postala majstorica borilačkih vještina možda zvuči dobro na papiru (s naglaskom na 'možda').

No radnja filma puna je rupa, dijalozi su loši, gluma drvena, a scene borbe gotovo upropaštene pretjeranim korištenjem drhtave kamere i usporenih snimaka. 

Street Fighter: The Legend of Chun-Li Izvor: Društvene mreže / Autor: PVR Pictures

4) In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2006.)

Uspjeh igre 'Dungeon Siege' potaknuo je ne samo kreiranje nastavaka, već i snimanje filmske trilogije. Prvi dio potpisuje Uwe Boll. Glavnu ulogu preuzeo je Jason Statham, a u filmu se pojavljuju i Burt Reynolds te Ray Liotta, između ostalih. 

Sve skupa izgleda kao da je ekipa koja je snimala 'Gospodara prstenova' organizirala rasprodaju na kojoj su Boll i društvo pokupovali ostatke.

In The Name Of The King: A Dungeon Siege Tale Izvor: Društvene mreže / Autor: Uwe Boll Raw

3) Bloodrayne (2005.)

Osrednje uspješnu igru tvrtke Terminal Reality iz 2002. godine u kojoj Rayne - pola čovjek, pola vampir - pokušava spriječiti naciste u pronalaženju mističnog artefakta također je ekranizirao Uwe Boll. 

Unatoč zvučnim imenima u postavi (uz Kristiannu Loken u glavnoj ulozi, tu su Ben Kingsley, Michelle Rodriguez i Michael Madsen), film je podbacio u praktično svim ključnim aspektima. Zaplet je kilav, kostimografija jeftina, specijalni efekti loši, scene borbe sklepane na brzinu... 

Bloodrayne Izvor: Društvene mreže / Autor: BollBashers

2) Mortal Kombat: Annihilation (1997.)

Nakon uspjeha prvog 'Mortal Kombata' u Hollywoodu su nanjušili pare pa je snimljen nastavak. Bolje da nije jer smo dobili u svakom pogledu lošiju i jeftiniju verziju u koju je nakrcano daleko previše likova iz igara, a umjesto radnje gledamo niz prizora borbi s katastrofalnim specijalnim i jezivim računalno generiranim efektima.

Mortal Kombat: Annihilation Izvor: Društvene mreže / Autor: KombatTube

1) Alone in the Dark (2005.)

Infogramesova igra 'Alone in the Dark' iz 1992. godine bila je prva koja je u žanr horora s preživljavanjem unijela 3D. Time je utjecala na niz kasnije poznatih naslova kao što su 'Resident Evil' i 'Silent Hill' te pokrenula franšizu koja traje i danas. 

Na film se čekalo desetljećima. Nažalost, posla se primio već spomenuti Uwe Boll. Christian Slater i Tara Reid nisu mogli spasiti lošu kopiju 'Matrixa' u kojoj nema ništa što će vas preplašiti. 

Alone in the Dark Izvor: Društvene mreže / Autor: soodjai lim