TISUĆE DOLARA NA RAČUNE

Plaćeni za širenje dezinformacija: Kako korisnici X-a profitiraju uoči američkih izbora

30.10.2024 u 20:17

Bionic
Reading

Na društvenoj mreži X (bivši Twitter) neki korisnici koji svakodnevno dijele sadržaj pun dezinformacija o američkim izborima, umjetno generirane slike i neutemeljene teorije zavjere, tvrde da od platforme zarađuju 'tisuće dolara'. Istraživanje BBC-a otkrilo je nekoliko desetaka računa koji više puta dnevno međusobno dijele sadržaje - od istinitih informacija do potpuno lažnih i manipuliranih materijala, s ciljem povećanja dosega i prihoda

Mnogi korisnici kažu da njihov profit, kao i profit drugih korisnika, varira od nekoliko stotina do nekoliko tisuća dolara. Također priznaju da koordiniraju dijeljenje svojih objava putem foruma i grupnih razgovora, navodeći da je to način da 'pomognu jedni drugima'.

Neki korisnici podržavaju Donalda Trumpa, drugi Kamalu Harris, dok su treći neovisni. Zabilježeni su i slučajevi kontakta političara s tim profilima, uključujući kandidate za Kongres koji traže potporu u obliku objava.

Promjena pravila platforme X, uvedena 9. listopada, omogućava da se isplate računima s velikim dosegom temelje na broju angažmana (lajkova, dijeljenja i komentara) korisnika s premium pretplatama, a ne više samo na broju oglasa ispod objava. Premda mnoge društvene mreže dopuštaju korisnicima zaradu putem sponzoriranih objava, X nema jasne smjernice o dezinformacijama koje bi ograničile ili spriječile monetizaciju.

Platforma X ima manji broj korisnika od konkurentskih društvenih mreža, poput Facebooka, TikToka i Instagrama, no njezin utjecaj na politički diskurs je značajan. Taj model zarade otvara pitanje potiče li X korisnike na objavljivanje provokativnih, iako možda netočnih tvrdnji, u izrazito osjetljivom političkom trenutku za SAD.

BBC je usporedio prijavljene prihode korisnika platforme X s procijenjenom zaradom na temelju njihovih pregleda, pratitelja i angažmana, te potvrdio vjerodostojnost tih podataka.

Elon Musk Izvor: Profimedia / Autor: Jaap Arriens/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manipulacija sadržajem

Među objavama koje šire ovi korisnici nalaze se neutemeljene tvrdnje o izbornim prijevarama koje su već opovrgnute od strane nadležnih institucija, kao i ekstremne, neutemeljene optužbe o pedofiliji i seksualnom zlostavljanju predsjedničkih i potpredsjedničkih kandidata. Neki od ovih lažnih sadržaja prelili su se i na druge društvene mreže, poput Facebooka i TikToka.

Jedan korisnik X-a, s malim brojem pratitelja, podijelio je izmijenjenu sliku Kamale Harris, na kojoj je ona prikazana kako radi u McDonald'su u mladosti. Ostali su korisnici potom lansirali neosnovane tvrdnje da Demokratska stranka manipulira fotografijama svojih kandidata. Platforma X nije odgovorila na BBC-jeve upite o svojoj ulozi u ovakvim trendovima, niti na zahtjev za intervju s vlasnikom platforme Elonom Muskom.

  • +5
Donald Trump Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Novi trendovi u zaradi na društvenim mrežama

Jedan od korisnika platforme X, pod pseudonimom Freedom Uncut, provodi do 16 sati dnevno objavljujući na X-u i koordinirajući sadržaje sa svojom mrežom kreatora. Iako ne otkriva svoje puno ime zbog prijetnji, kaže da mjesečno zaradi 'tisuće dolara', zahvaljujući algoritmu i dosegu.

Njegovi satirični i umjetno generirani prikazi često su potpora Donaldu Trumpu, dok neke slike prikazuju aktualnog predsjednika Joea Bidena kao diktatora. Na pitanje o etici takvih objava, Uncut odgovara da njegovi radovi 'pokreću rasprave' te da koristi AI za 'umjetničku interpretaciju'. Dodaje kako je kontroverzan sadržaj najgledaniji, uspoređujući to sa senzacionalističkim pristupom tradicionalnih medija.

  • +7
Kamala Harris Izvor: Profimedia / Autor: JUSTIN SULLIVAN / Getty images / Profimedia

Potpora demokratskoj kandidatkinji

Na suprotnom kraju političkog spektra je korisnica poznata kao Brown Eyed Susan, s više od 200.000 pratitelja, koja podržava Kamalu Harris. Iako koristi svoje ime, skriva prezime zbog prijetnji koje prima. Susan kaže da nikada nije planirala zarađivati putem X-a, no nakon što je njezin profil dobio plavu oznaku za pretplatnike, odlučila je monetizirati objave.

Među najgledanijim njezinim objavama su i teorije zavjere koje sugeriraju da je Trump iscenirao pokušaj atentata u srpnju, koju su njezini pratitelji poduprli.

Susan priznaje da u nekim objavama koristi umjetno generirane slike kako bi ilustrirala svoje stavove o Trumpu, prikazujući ga kao diktatora. Iako političari također kontaktiraju s njom za potporu, kaže da su njezini sadržaji prvenstveno usmjereni na 'podizanje svijesti' među biračima.

Izvor: tportal.hr / Autor: Neven Bučević

Je li publika na X-u podložnija manipulaciji?

Jedan korisnik korisničkog imena 'The Infinite Dude' podijelio je izmijenjenu sliku Kamale Harris u McDonald's uniformi kao dio eksperimenta. Kasnije je otkriveno da je slika lažna, zbog čega su krenule optužbe da ju je stvorila ni manje ni više nego Demokratska stranka, iako nema dokaza za tu tvrdnju. Infinite Dude smatra da korisnici dijele sadržaj ne zato što vjeruju da je istinit, već zato što žele da bude.

Premda X svojim korisnicima nudi oznake za manipulirane medijske sadržaje i značajku Community Notes za zajedničko provjeravanje činjenica, pristup platforme prema dezinformacijama i dalje je nedosljedan. Tijekom prošlih izbora u Velikoj Britaniji, X je poduzeo mjere protiv mreže računa s lažnim sadržajem, no za američku kampanju dosad nije stigao odgovor.

Korištenje manipuliranih slika, AI generiranih sadržaja i provokativnih objava radi zarade otvara ozbiljna pitanja o ulozi društvenih mreža u oblikovanju političke stvarnosti.