AI ROBOT

Poslastica za ljubitelje Ricka i Mortyja: Upoznajte Butter Bota, novu CircuitMessovu igračku

09.11.2024 u 19:04

Bionic
Reading

Genijalci iz hrvatskog STEM startupa CircuitMess imaju novi licencirani projekt - AI robota iz serijala Rick and Morty. Premda Butter Bot vjerojatno ne može dostavljati maslac kao original, opremljen je zanimljivim AI značajkama u kojima će uživati fanovi svih uzrasta

CircuitMess je odrastao. Nekad mali tim entuzijastičnih osamnaestogodišnjaka, danas firma s velikim brojem međunarodnih hitova, startup i proizvođač licenciranih STEM igračaka - projekt Alberta Gajšaka očito prolazi kroz zanimljivu evoluciju.

Igračke koje ne vole samo djeca

Nakon uspješnih projekata, uradi-sam Batmobilea na daljinsko upravljanje i NASA-inog rovera Perseverance, ambiciozni tim proširuje svoj asortiman, nadovezujući se na velik uspjeh STEM igračaka. Novo polje u koje ulaze je, kaže Gajšak, biznis izrade STEM igračaka za sve uzraste, uključujući odrasle.

'Kad smo napravili igračku Batmobile, očekivali smo da će ona prije svega zaintrigirati djecu i mlade, no ono što nas je iznenadilo to je da su je uglavnom kupovali odrasli. Stvar je postala još jasnija nakon što smo u suradnji s NASA-om izdali model rovera Perseverance', rekao nam je Gajšak.

Čini se da su, prema riječima našeg sugovornika, posljednjih godina stariji kupci igračaka postali novo unosno tržište. Kompanije poput LEGO-a već imaju modele vrijedne nekoliko stotina dolara i više kockice ne opisuju kao igračke. Ovaj trend slijedi i CircuitMess.

  • +29
CircuitMess Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

Starija publika znači veću zaradu

'Makar vidim da na tržištu već ima hrpa igračaka koje koštaju nekoliko stotina dolara i očigledno su napravljene za odrasle osobe, našim licenciranim proizvodima nastojimo pogoditi onu zlatnu sredinu - da se igračka ne čini preskupom, a da u isto vrijeme izgleda kao premijski proizvod vrijedan uloženog novca', kaže Gajšak.

Da se ova taktika pokazala učinkovitom, svjedoči i CircuitMessova najnovija kampanja na Kickstarteru jer bilježi velik uspjeh. Nakon Batmobilea i marsovskog rovera, Gajšak i ekipa razvijaju novu Rick and Morty igračku Butter Bot.

Premda Butter Bot (zasad) ne može dodavati maslac, Gajšak vrlo rado u krupni plan stavlja njegove druge značajke obogaćene umjetnom inteligencijom.

Prvi projekt koji se fokusira na programiranje

Daljinski upravljiv robot može se bežično spojiti na smartfon i čitati notifikacije, prepoznati svojeg korisnika, a također se može kabelom spojiti na računalo kako bi ga se, opisuje naš domaćin, moglo programirati. Riječ je, čini se, o igrački koja je napravljena da zabavlja jednako kao što educira i tjera na praktični rad s elektronikom.

Ovo je, ako se osvrnemo na dosadašnje projekte poput STEM pretplate i edukacijskih igračaka, u samom srcu CircuitMessa. Za razliku od njihovih dosadašnjih projekata, ovo im je prvi koji se fokusira na programiranje. 'Omogućio nam je da, pored dosezanja nove publike, u igračku stavimo složeniju elektroniku koju, za razliku od naših drugih proizvoda, kupci ne moraju slagati', kaže Gajšak.

  • +26
Butter Bot Izvor: Licencirane fotografije / Autor: CircuitMess

Kampanja na Kickstarteru ima cilj od 20.000 dolara, a u svega nekoliko dana došli su do 178 dolara. Kompanija je zasad proizvela nekoliko prototipova igračke, a konačna će verzija u ruke najambicioznijih backera doći u kolovozu iduće godine.

'Butter Bot je za nas nešto novo i uzbudljivo. Jako mi je drago što ću ga moći uvrstiti među naše druge proizvode, uradi-sam konzole i hit linije igračaka Wacky Robots', rekao je Gajšak.

Projekt koji traži više parova ruku

Za ovakav uspjeh CircuitMess je osigurao pojačanje. Njihov nekad mali tim sada broji trideset članova, a mali ured je zamijenio pogon u Botincu. Tamo kompanija radi na svemu od dizajna ambalaže i komponenti do testiranja, pakiranja i tiska svih proizvoda. 'Imati sve pod krovom daje puno veću kontrolu nad proizvodnim procesom, no zahtijeva i veći broj zaposlenika', rekao je Gajšak.

Priča o CircuitMessu, doduše, ne bi bila potpuna bez one o međunarodnim priznanjima. 'Dok imidž osamnaestogodišnjaka koji stvara izume i uči djecu STEM-u dobro služi na početku naše priče - našli smo se u dijelu u kojem se moramo iskazati proizvodima, a ne senzacijom. Jako mi je drago što smo radili na projektu poput Batmobilea zato što smo se pretrgli da ga završimo - bio je to projekt koji je tražio izniman trud i snalažljivost, a sve što smo naučili na njemu iskoristili smo na novim proizvodima', kaže Gajšak.

'Kada dođete na veliki sajam igračaka, tamo uglavnom kruže iskusni stariji poslovnjaci koji za sve suradnje traže određenu zrelost i posvećenost, a sad imamo proizvode koji to dokazuju i budućnost je, rekao bih, vrlo optimistična', zaključio je naš sugovornik.