Astronomi tvrde da je najnovija slika tako detaljna da je 'poput snimke plaže, samo što vidite svako zrno pijeska'
Astronomi su prošlog tjedna objavili dovršetak desetljeća dugog i preciznog rada na stvaranju cjelovite panorame naše susjedne galaksije, Andromede. Rezultat je zadivljujuća, detaljna slika koja pruža najpotpuniji pogled na cijelu galaksiju do sada, s potencijalom da unaprijedi naše razumijevanje načina na koji spiralne galaksije u svemiru nastaju i evoluiraju.
Oko 2015. godine astronomi su započeli mukotrpan proces spajanja slika snimljenih svemirskim teleskopom Hubble koje su prikazivale sjeverni dio Andromede. Tada dobivena slika obuhvaćala je 100 milijuna zvijezda u mozaiku s oko 1,5 milijardi piksela. Na ovogodišnjoj konferenciji Američkog astronomskog društva (AAS) u Marylandu, Zhuo Chen sa Sveučilišta Washington objavila je da je ona, zajedno sa svojim timom, završila sličan rad na južnom dijelu Andromede, dodavši gotovo 100 milijuna zvijezda prethodnom mozaiku.
Nevjerojatni detalji
Kombiniranjem ovih dviju polovica stvoren je najveći mozaik Hubbleovih promatranja ikad. Na njemu možemo vidjeti jasan sjaj gotovo 200 milijuna zvijezda raspoređenih u slici s 2,5 milijardi piksela. Za izradu ove panorame bilo je potrebno više od 600 preklapajućih snimaka, snimljenih tijekom 1.000 Hubbleovih orbita, objavila je NASA.
'Fotografiranje Andromede slično je fotografiranju plaže uz razlučivanje pojedinih zrnaca pijeska,' izjavila je Chen. 'Ovo je prvi put da možemo vidjeti tako detaljne strukture galaksije koja nije naša.'
Andromeda, udaljena 2,5 milijuna svjetlosnih godina, kad ju gledamo sa Zemlje na nebu se čini šest puta većom od punog Mjeseca. Njena velika vidljiva površina bila je izazov za uski i precizni pogled Hubbleovog teleskopa, što je za stvaranje cjelovitije slike zahtijevalo stotine pojedinačnih snimki.
Andromeda je rezultat kozmičkog sudara
Premda su Mliječni put i Andromeda nastali u otprilike istom razdoblju, promatranja dokazuju da su dvije galaksije prošle kroz vrlo različitu evolucijsku prošlost, unatoč odrastanju u istom kozmičkom susjedstvu. Andromeda u sebi ima velik broj mladih zvijezda te posjeduje neobična obilježja poput koherentnih tokova skupina zvijezda. Ovo nalaže da ima puno burniju povijest interakcija s okolišem i veći broj područja u kojima nastaju mlade zvijezde od Mliječnog puta.
'Andromeda je kozmički sudar vlakova, ona izgleda kao da je prošla kroz događaj koji je uzrokovao nastajanje puno novih zvijezda te koji je iznenadno prestao' rekao je Daniel Weisz sa Sveučilišta u Kaliforniji. 'Ovo je vjerojatno uzrokovao sudar s nekom drugom galaksijom.'
Vjerojatni krivac je kompaktna satelitska galaksija Messier 32 koja izgleda kao ogoljena jezgra nekadašnje spiralne galaksije koja se u nekom trenu zabila u Andromedu. Računalne simulacije predlažu da usisavanje međuzvjezdanog plina usred bliskog susreta galaksija često obustavlja procese nastanka novih zvijezda.
Put prema boljem razumijevanju svemira
Osim svoje zadivljujuće ljepote, ovaj mozaik također predstavlja neprocjenjiv alat u istraživanju burne prošlosti Andromede, posebice njenih sudara i spajanja s manjim satelitskim galaksijama. Promatranja starosti zvijezda, njihove mase i udjela teških elemenata omogućit će testiranje različitih modela evolucije galaksija koji predviđaju jedinstvene karakteristike u dvjema polovicama diska Andromede.
Ovaj znanstveni podvig ne samo da pruža nevjerojatno detaljan uvid u susjednu galaksiju, već i postavlja temelj za daljnje razumijevanje strukture i razvoja spiralnih galaksija diljem svemira, piše Space.