ne budite naivni

Računalnom prevarom 'izmuzao' 12.000 kuna, policija ponovno upozorava: Ne dijelite podatke na društvenim mrežama

21.03.2019 u 14:02

Bionic
Reading

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 20-godišnjakom zbog osnova sumnje da je počinio kazneno djelo računalne prevare

Sumnja se da je početkom 2018. godine putem društvene mreže lažnim prikazivanjem činjenica stupio u kontakt i doveo u zabludu oštećenog, koji mu je, povjerovavši mu, poslao sliku svoje bankovne kartice. Osumnjičeni je potom pribavio i povjerljive podatke bankovne kartice te je bez znanja oštećenog, u periodu od sredine svibnja do sredine lipnja 2018. godine putem interneta obavio 25 novčanih transakcija na način da je s računa oštećenog prebacivao i uplaćivao njegov novac na svoj račun registriran u kladionici.

Novac je potom koristio na klađenje i za druge osobne potrebe. Sveukupna materijalna šteta iznosi oko 12.000 kuna. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenog će biti podnijeto posebno izvješće kao nadopuna kaznene prijave. 

  • +3
Služba kibernetičke sigurnosti Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

'Upozoravamo građane da putem interneta ne daju svoje osobne podatke nepoznatim osobama, kao što se i u realnom svijetu nepoznatima ne daju osobni podaci ili osobni dokumenti (osobna iskaznica, putovnica, kreditna kartica i sl.). Počinitelji često putem društvenih mreža prikupljaju vaše osobne podatke i to im može pomoći da pristupe vašim bankovnim računima, uzimaju zajmove ili obavljaju druge nezakonite poslove u vaše ime ili te podatke prodaju drugim prevarantima', kažu iz policije.

Sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći

  • CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
  • Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun. 
  • Krađe identiteta
  • Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
  • Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
  • Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
  • Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.