Zaklada koju je prije sedam godina pokrenuo Elon Musk napravila je robota za razgovor koji je napredniji od svega što smo dosad imali prilike vidjeti
Donosimo pregled najvažnijih informacija o novom robotu koji može razgovarati i pisati tekstove kao da je ljudsko biće.
Što je ChatGPT?
ChatGPT je prototip robota za brbljanje (chatbota) temeljenog na umjetnoj inteligenciji, koji može razumjeti prirodni ljudski jezik i isporučiti prilično detaljan tekst koji djeluje kao da ga je napisao čovjek.
Riječ je o najnovijem naraštaju umjetne inteligencije za stvaranje teksta GPT (što je kratica za Generative Pre-Trained Transformer).
Tko ga je izradio?
Djelo je istraživačke zaklade OpenAI, koju je krajem 2015. godine pokrenuo Elon Musk skupa s investitorima iz Silicijske doline, među kojima je bio Sam Altman.
Cilj zaklade je unaprijediti digitalnu inteligenciju na način koji će donijeti najviše koristi čovječanstvu.
Musk je u međuvremenu izašao iz odbora zaklade i distancirao se od nje te joj onemogućio pristup Twitterovoj bazi podataka (koju je koristila za obuku umjetne inteligencije).
Kako funkcionira?
Pomoću umjetne inteligencije i strojnog učenja GPT može ponuditi informacije i odgovarati na pitanja putem sučelja za razgovor.
Umjetna inteligencija za to je obučena korištenjem ogromnog uzorka teksta preuzetog s interneta.
Nova generacija stvorena je s fokusom na jednostavnosti korištenja. Format razgovora omogućava odgovor na pitanja koja traže dodatna pojašnjenja, priznavanje pogreški, prozivanje netočnih premisa i odbacivanje nedoličnih zahtjeva.
Kako ga se može koristiti?
Rani korisnici opisuju ga kao alternativu Gooleu jer može ponuditi opise, odgovore i rješenja kompleksnih pitanja, među kojima su načini pisanja računalnog koda, rješavanje projektnih problema i optimizacija upita.
Moguće ga je upotrijebiti za stvaranje sadržaja za web odredišta, odgovore na upite klijenata ili korisnika, davanje preporuka i stvaranje automatiziranih chatbotova.
Još je u ranoj fazi razvoja. Očekuje se kako bi kasnije mogao ne samo odgovarati na pitanja, već i obavljati poslove umjesto vas.
Može li zamijeniti ljude?
Već se dulje vrijeme nagađa kako bi profesije koje se bave proizvodnjom sadržaja - u rasponu od dramskih pisaca i programera preko novinara do profesora - mogli zamijeniti strojevi.
GPT je već u ranoj fazi pokazao kako bi mogao proći ispite na fakultetu s odličnim ocjenama. Programeri su ga koristili za rješavanje problema s računalnim kodom pisanim opskurnim programskim jezicima za samo nekoliko sekundi.
Ali, zasad mu nedostaje utančanosti, vještina kritičkog razmišljanja i etičkog donošenja odluka, između ostalog, piše Guardian.