Kao i šef tvrtke u kojoj nastaje, Grok je osebujan chatbot, po mnogo čemu sličan drugim alatima te vrste. Ali, ima karakteristika po kojima se izdvaja
Grok, odgovor tvrtke X na OpenAI-jev ChatGPT, robot je za brbljanje temeljen na umjetnoj inteligenciji uvelike nalik sličnim alatima. Može dati odgovor na pitanja o aktualnim događanjima, pop kulturi i tako dalje.
Razlikuje se po tome što ima ponešto smisla za humor i, prema mišljenju šefa X-a Elona Muska, buntovničku crtu. Zasad je dostupan samo X Premium korisnicima.
Moguće mu je postavljati pitanja o temama obično nedostupnim drugim chatbotovima, poput kontroverznih političkih teorija i zavjera, a odgovori neće uvijek biti baš pristojni.
No, najveća prednost to što (navodno) podacima koje mu X stavlja na raspolaganje pristupa u stvarnom vremenu, što trenutno nijedan chatbot ne može jer X čuva te podatke.
Stoga se može referirati na aktualna događanja, dok će ChatGPT odgovoriti kako nema podataka o njima. Evo kratkog vodiča za ovog nesvakidašnjeg robota.
Kako funkcionira Grok?
Grok se temelji na modelu generativne umjetne inteligencije Grok-1, razvijenom na klasteru od 'desetak tisuća' GPU-ova. Kako bi ga trenirao, xAI je uzeo podatke s weba (datirane do trećeg tromjesečja 2023.) i iz povratnih informacija ljudskih pomoćnika koje xAI naziva 'tutorima umjetne inteligencije'.
Prema popularnim alatima za mjerenje, Grok-1 je otprilike jednako sposoban kao model Llama 2 tvrtke Meta Platforms i nadmašuje OpenAI-jev GPT-3.5, tvrde u xAI-ju.
Ljudske povratne informacije ili potkrepljivanjem učenja temeljem ljudskih povratnih informacija (reinforcement learning from human feedback, RLHF) način je na koji se većina chatbota pokretanih umjetnom inteligencijom ovih dana fino podešava.
RLHF uključuje obuku generativnog modela, zatim prikupljanje dodatnih informacija za obuku modela 'nagrade' i fino ugađanje generativnog modela s modelom nagrađivanja putem potkrepljivanjem potkrepljenja. RLHF je prilično dobar kad model treba podučiti kako slijediti upute, ali nije savršen.
Kao i drugi modeli, Grok je sklon halucinacijama, ponekad nudi dezinformacije i lažne vremenske okvire kada se pitaju o novostima. Za pitanja koja se protežu izvan njegove baze znanja, Grok koristi 'pristup u stvarnom vremenu' informacijama o X-u i Tesli.
Slično ChatGPT-ju, model može pretraživati web kako bi dobio najnovije informacije. Musk je obećao kako bi kasnije ove godine trebalo stići novo izdanje Grok-1.5, s poboljšanjima kao što su sažimanje cijelin niti razgovora i odgovora te prijedlozi sadržaja za objave.
Kako pristupiti Groku?
Morate imati korisnički račun pri X-u i biti spremni platiti 168 američkih dolara godišnje za pretplatu X Premium+.
Grok ćete pronaći u X-ovom bočnom izborniku na webu te na operativnim sustavima Android i iOS. Također, možete ga dodati u donji izbornik X-ovih mobilnih aplikacija za brži pristup. Ne postoji kao samostalna aplikacija, već mu pristupate isključivo putem X-a.
Što Grok može i ne može?
Kao i drugi chatbotovi, Grok može odgovoriti na većinu generičkih pitanja. Poput njih, ima i ograničenja. Tako će odbiti odgovoriti na neka osjetljivija pitanja. Primjerice, neće vam htjeti dati upute kako napraviti kokain. Također, ponekad će samo ponoviti neki sadržaj umjesto što će dati konkretan odgovor.
Grok razumije samo tekstualne upite, ne i sliku, zvuk ili video. To bi se, prema Muskovim najavama, trebalo promijeniti.
Načini rada fun i regular
Po početnim postavkama, Grok je u zabavnom (fun) načinu rada. Dostupan je i običan (regular). Zabavni način nudi oštrije odgovore, nadahnute knjigom Vodič kroz galaksiju za autostopere Douglasa Adamsa.
Povremeno zna biti vulgaran i koristiti živopisne izraze koje nećete naći kod drugih alata te vrste, a može vas i grubo izvrijeđati temeljem vaše povijesti objava na X-u.
Obratit će vam se kao 'dragom ljudskom prijatelju' ili započeti odgovor kvazifilozofskim razmišljanjima. Ali, u tom načinu rada također će ponuditi više neistina. U običnom načinu rada je točniji, iako mu se i dalje potkradaju pogreške.
Politički pogledi
Jednom je prilikom Musk opisao Groka kao 'umjetnu inteligenciju koja traži maksimalnu istinu', a ChatGPT optužio kao alat treniran da bude politički korektan.
Ali, ni Grok nije neutralan kad je riječ o političkim stavovima. Dao je, primjerice, progresivne odgovore na pitanja o socijalnoj pravdi, klimatskim promjenama i transrodnim identitetima.
Općenito, naginje lijevo libertarijanskom dijelu političkog spektra. Hoće li tako ostati? Vjerojatno ne, obzirom na to da Musk želi da bude politički neutralan, piše Tech Crunch.