MUKE PO RAČUNALU

Što koristiti - Sleep ili Hibernate?

29.06.2015 u 06:57

Bionic
Reading

Korisnici računala često računala stavljaju u standby režim rada. Kad su prijenosna računala u pitanju, velika većina ih samo jednostavno zatvori, računajući s tim da će OS napraviti ono što je najpametnije - i sačuvati podatke. Što točno radi taj 'Sleep mode' i koja je točno razlika između njega i hibernacije, poznate s Windows sustava?

Odgovore na ta pitanja pruža Andy Betts sa stranice MakeUseOf. Standby režim rada je vrlo koristan - pored toga što ne troši mnogo električne energije, korisnici mogu računati na to da će im se podaci vratiti na zaslon onaj tren kada odluče vratiti računalo 'u život'.

Na različitim sustavima se taj režim rada naziva različito, pa je na Linux distribucijama poznat obično kao 'Suspend'. U takvom režimu, računalo struju osigurava samo radnoj memoriji, a sve ostalo - diskovi, vezane jedinice, i sl. ostaju bez napajanja. Budući da je RAM napravljen samo za privremeno smještanje podataka, korisnici moraju računati s time da će izgubiti podatke u slučaju da dođe do pada napona ili nestanka struje.


Upravo tu leži razlika između standby režima rada i tzv. hibernacije, dostupne na Windows i Linux platformama. Hibernacija ide korak dalje - pa bez napajanja ostaju i RAM moduli, no prije nego se to dogodi, sadržaj na njima se sprema na tvrdi disk (trajnu memoriju) pa korisnici ne mogu lako izgubiti podatke. Hibernacija je po učinku jednaka potpunom gašenju računala. Po njegovom paljenju podaci se s diska učitavaju u radnu memoriju i vraćaju korisnika na ono gdje je stao - čak i ako je ranije nestajalo struje.

Korisnici Mac računala trebaju napraviti korak više, jer opcija za hibernaciju nije potpuno dostupna (iako postoje aplikacije za takvo što). Na OS X računalima tako postoji značajka Safe Sleep, koja se aktivira automatikom kada prijenosnik ostaje bez baterije u standby režimu rada, ili kada korisnik duže vremena ne koristi računalo.

Što u konačnici koristiti? Pa, većini korisnika je standby više nego prihvatljiv - posebno ako su već spremili ono na čem rade te jednostavno žele brzo aktivirati računalo naknadno. Betts navodi da su današnja računala u skladu s energetskim standardima, koji definiraju maksimalnu potrošnju uređaja u različitim režimima rada. Kao primjer spominje Dell Inspiron 15 model s i3 procesorom, koji u 'sleep' režimu rada koristi svega 0,5W. Za duže pauze od računala, hibernacija je preporučljiv korak.