Novogodišnji tjedan u SAD-u obilježile su dvije tragedije – u New Orleansu (američki vojni veteran, 42-godišnji Shamsud-Din Jabbar, zaletio se kamionetom u ljude na proslavi Nove godine u New Orleansu i ubio najmanje 15 ljudi) i u Las Vegasu (elitni vojnik ubio se u Teslinu Cybertrucku hicem iz vatrenog oružja u usta, nakon čega su eksplodirali spremnici benzina i vatromet u zadnjem dijelu vozila, prilikom čega je ozlijeđeno sedmero ljudi). U središtu pozornosti našao se i - Turo, internetska platforma za dijeljenje automobila
Naime oba vozila iz tragičnih događaja u SAD-u unajmljena su putem te popularne aplikacije za dijeljenje automobila. Turo se opisuje kao 'peer-to-peer platforma za dijeljenje automobila', što znači da korisnici unajmljuju automobile izravno od njihovih vlasnika.
Platforma, koja se često naziva Airbnbom za automobile, postoji još od 2010. godine, ali je postala popularna tek nakon pandemije, kada su cijene tradicionalnog najma porasle zbog nestašice automobila. U 2021. prihod Tura porastao je za 213 posto, a u prvih devet mjeseci 2024. rast iznosio je osam posto, dosegnuvši 722 milijuna dolara.
Turo je potvrdio povezanost svojih vozila s napadima te izrazio 'duboku žalost' u priopćenju objavljenom u srijedu.
'Naš tim za povjerenje i sigurnost aktivno surađuje s vlastima kako bi pružio sve informacije koje mogu biti korisne u istrazi', stoji u izjavi. Tvrtka je naglasila da nijedan od počinitelja nije imao kriminalnu prošlost koja bi ih identificirala kao sigurnosnu prijetnju.
U dodatnom priopćenju, Turo je naglasio da su počinitelji imali valjane vozačke dozvole, nisu bili kažnjavani te da su 'časno otpušteni iz američke vojske'. 'Oni bi isto tako mogli unajmiti automobil ili kamion od bilo koje tradicionalne kompanije, ukrcati se na avion ili se prijaviti u hotel', rekao je glasnogovornik.
Kako Turo funkcionira?
Turo je, kako tvrde za sebe, najveća platforma za dijeljenje automobila na svijetu, s više od 350.000 aktivnih vozila i 3,5 milijuna korisnika u pet zemalja. Za razliku od tradicionalnih kompanija, ne posjeduje vozila. Umjesto toga, vlasnici automobila oglašavaju svoja vozila na platformi, a Turo uzima proviziju od svake transakcije.
Mogu se pohvaliti širokim izborom automobila; među ostalim i luksuznim vozilima poput Porschea, Ferrarija i - Teslina Cybertrucka.
Proces rezervacije uključuje provjeru vozačke dozvole putem aplikacije. Vozači moraju imati najmanje 18 godina u SAD-u, ali osiguranje osobnog automobila nije potrebno, slično kao kod tradicionalnih kompanija. Turo koristi sustav koji kombinira podatkovnu znanost i višeslojni pristup kako bi procijenio sigurnosne rizike svake rezervacije.
'Do 30. rujna 2024. prikupili smo podatke; u 12 godina operativne povijesti, više od 90 milijuna rezerviranih dana, 27 milijuna putovanja i 13,84 milijarde prijeđenih kilometara - manje od 0,10 posto putovanja preko Tura završilo je ozbiljnim incidentom kao što je krađa vozila', rekao je glasnogovornik u četvrtak.
Brz rast i budući izazovi
Turo već nekoliko godina razmatra izlazak na burzu, a njegova prijava za inicijalnu javnu ponudu (IPO) navodi rizike povezane s nesrećama i kriminalom. 'Takvi incidenti mogu narušiti naš ugled, povećati troškove i negativno utjecati na naše poslovanje', stoji u dokumentu.
Napadi bi mogli dodatno opteretiti Turo s obzirom na potencijalne zahtjeve za odštetom. Tvrtka navodi da će vlasnicima automobila nadoknaditi štetu do vrijednosti vozila ili 200.000 dolara, ovisno o tome što je niže.
Osiguranje za treće strane uključeno je u sve rezervacije putem Tura, s pokrićem do 750.000 dolara za tjelesne ozljede i štetu na imovini. Međutim detalji o odštetama za žrtve napada još nisu objavljeni.