Do 27. svibnja možete se uključiti u savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o nacrtu prijedloga Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti i akcijskog plana za njezinu provedbu. Recite kakvu kibernetičku sigurnost želite
Povjerenstvo osnovano odlukom Vlade krajem travnja prošle godine izradilo je nacrt prijedloga Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti i akcijskog plana za njezinu provedbu
Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, kao nositelj izrade predmetnih akata, pokrenulo je savjetovanje 27. travnja ove godine.
Strategijom se, između ostalog, želi osigurati sustavni pristup u primjeni i razvoju nacionalnog zakonodavnog okvira kako bi se uzela u obzir nova, kibernetička dimenzija društva, vodeći računa o usklađenosti s međunarodnim obvezama te globalnim trendovima kibernetičke sigurnosti.
Trebala bi osigurati provođenje aktivnosti i mjera u svrhu povećanja sigurnosti, otpornosti i pouzdanosti kibernetičkog prostora, koje je potrebno primijeniti kod svih pravnih i fizičkih osoba čiji su informacijski sustavi povezani s kibernetičkim prostorom.
Želi se uspostaviti učinkovitiji mehanizam razmjene, ustupanja i pristupa podacima potrebnim za osiguravanje više razine opće sigurnosti u kibernetičkom prostoru, uz obvezu svakog dionika da pri tome, osobito u odnosu na pojedine skupine podataka, mora osigurati primjenu odgovarajućih i usklađenih normi zaštite podataka.
Cilj je i jačanje svijesti o sigurnosti svih korisnika kibernetičkog prostora kroz pristup koji razlikuje specifičnosti javnog i gospodarskog sektora, pravnih i fizičkih osoba te koji uključuje uvođenje potrebnih obrazovnih elemenata u okviru redovnih školskih, kao i drugih izvannastavnih programa, ali i organiziranje i provedbu različitih aktivnosti usmjerenih osvješćivanju šire javnosti o pojedinim aktualnim pitanjima iz ove domene.
Predviđeno je poticanje razvoja usklađenih obrazovnih programa u školama, visokim učilištima, kroz namjenske i specijalističke tečajeve, povezivanjem akademskog, javnog i gospodarskog sektora; poticanje razvoja e-usluga kroz razvoj povjerenja korisnika u e-usluge definiranjem odgovarajućih minimalnih sigurnosnih zahtjeva, kao i poticanje istraživanja i razvoja u svrhu aktiviranja potencijala i poticanja usklađenog rada akademskog, gospodarskog i javnog sektora.
Zadnji deklarirani cilj je sustavni pristup međunarodnoj suradnji koji omogućava učinkovit prijenos znanja i koordiniranu razmjenu, ustupanje i pristup potrebnim podacima između različitih nacionalno nadležnih tijela, institucija i sektora društva, a s ciljem prepoznavanja i stvaranja sposobnosti za uspješno sudjelovanje u poslovnim aktivnostima u globalnom okruženju.
Više:e-Savjetovanja