TEHNO PREGLED

Zašto TikToku prijeti zabrana u SAD-u? Evo što trebate znati

25.04.2024 u 10:55

Bionic
Reading

ByteDance, vlasnik popularne aplikacije, dobio je 270 dana za prodaju njenog ogranka u SAD-u. Najavili su kako će se boriti protiv toga

Nakon što ga je Senat usvojio, američki predsjednik Joe Biden potpisao je zakon koji zahtijeva od kineskog vlasnika TikToka prodaju američkog ogranka te aplikacije.

Ogluše li se u ByteDanceu, suočit će se sa zabranom rada te aplikacije na području Sjedinjenih Država.

Što bi se moglo dalje dogoditi? Pogledajmo.

Kakvi su rokovi?

Zakon daje ByteDanceu 270 dana za prodaju svog poslovanja u SAD-u. Mogu dobiti još 90 dana produljenja. Taj rok znači kako bi odluka mogla pasti 20. siječnja iduće godine, u vrijeme inauguracije idućeg predsjednika.

Ako ByteDance ne uspije zaključiti prodaju, suočit će se s nacionalnom zabranom, blokiranjem u trgovinama aplikacijama i web hostinga koji distribuiraju TikTok.

Zašto SAD prijeti zabranom TikToka?

Američki zakonodavci i vlasti zabrinuti su da bi podacima 170 milijuna američkih korisnika TikToka mogla pristupiti kineska država.

Prvi čovjek FBI-ja Christopher Wray vjeruje kako vlasti u Pekingu mogu utjecati na ljude manipulirajući algoritmom koji upravlja onim što ljudi gledaju na TikToku, kao i da Kinezi prikupljaju korisničke podatke za 'tradicionalne špijunske operacije'.

TikTok negira da je kineska vlada pokušala pristupiti američkim korisničkim podacima i tvrdi kako će odbiti svaki takav zahtjev.

Hoće li se TikTok žaliti?

TikTok je već najavio kako će se boriti protiv prijedloga zakona na sudu čim bude potpisan, označivši ga kršenjem prvog amandmana američkog Ustava, koji štiti slobodu govora.

Uvjereni su kako je Ustav na njihovoj strani i kako će pobijediti. Takav je pravni stav već išao u prilog TikToka nakon što je sudac u američkoj saveznoj državi Montani, koji je zabranio aplikaciju, blokirao taj potez jer je kršio prava korisnika na slobodu govora.

Posljednji put kada su SAD pokušale zabraniti TikTok, 2020. nakon izvršne uredbe koju je izdao predsjednik Donald Trump, tvrtka je osigurala preliminarnu zabranu protiv tog poteza nakon što je sudac u Washingtonu rekao da bi zabrana 'vjerojatno premašila' granice zakona.

TikTok bi mogao ponovno tražiti takvu zabranu, prije nego što ospori ustavnost prijedloga zakona. Proces bi mogao trajati dvije godine.

Američka vlada vjerojatno će na sudu tvrditi kako postoje razlozi za nacionalnu sigurnost ne bi li ishodili zabranu. Ali, morat će dokazati kako je ta prijetnja stvarna, i kako je zabrana nužna.

Tko bi mogao biti zainteresiran za kupnju TikToka u SAD-u?

Bivši američki ministar financija Steve Mnuchin najavio je sastavljanje konzorcija za kupnju.

Među mogućim kupcima su Microsoft, Oracle i Walmart, koji su već bili pokazali zanimanje. ByteDance također ima niz američkih investitora, uključujući investicijske tvrtke General Atlantic, Susquehanna i Sequoia Capital.

No, ne očekuje se kako će kineska vlada dozvoliti prodaju TikTokovog algoritma. Pitanje je koliko ostala imovina vrijedi bez njega.

Procjenjuje se kako poslovanje TikToka u Velikoj Britaniji vrijedi oko 100 milijardi američkih dolara s algoritmom, između 30 i 40 mlrd. USD bez njega.

Što misli kineska vlada?

Kineska vlada još je prošle godine najavila kako će se odlučno usprotiviti prodaji aplikacije. Smatra kako bi prodaja ozbiljno potkopala povjerenje ulagača iz raznih zemalja, uključujući Kinu, u Sjedinjene Države.

Kina također ima izvozna pravila koja zabranjuju prodaju određenih tehnologija.

Hoće li i druge države slijediti američki primjer?

TikTok je već pod pritiskom drugdje na zapadu zbog zabrinutosti oko podataka.

Zabranjen je na telefonima koje su izdale vlade u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u, Kanadi i Novom Zelandu. Osoblju Europske komisije također je zabranjeno koristiti ga na uređajima izdanim za posao.

Dio političara u Velikoj Britaniji također poziva na zabranu.

TikTok i deseci drugih kineskih aplikacija zabranjeni su u Indiji 2020. godine nakon što je vlada te države rekla kako 'škode suverenitetu i integritetu Indije, obrani Indije, sigurnosti države i javnog reda', piše Guardian.