Prosvjed radnika sisačke rafinerije ispred INA-e
Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov
Prosvjed radnika sisačke rafinerije ispred INA-e
Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov
Radnici Rafinerije nafte Sisak okupili su se danas oko 10,30 sati ispred zgrade Uprave Ine u zagrebačkoj Aveniji Većeslava Holjevca, kako bi uoči sjednice Uprave izrazili nezadovoljstvo zbog mogućeg gašenja sisačke rafinerije
Oko 200 radnika Rafinerije nafte Sisak, koji su jutros krenuli u četiri autobusa u Zagreb, te još 100-injak radnika koji su ih dočekali pred zgradom Ine skandirali su 'Ne damo Inu!'.
Oko 11 sati, kada je trebala početi sjednica Uprave na kojoj bi se trebalo raspravljati o sudbini rafinerijskog poslovanja Ine, radnici su počeli obilaziti upravnu zgradu. Nose brojne parole, među kojima se ističu 'Hrvatska vas gleda', 'Politika svih Vlada RH kriva je za propast Ine', 'Vrdoljak je kriv, oduzeo plin Ini, 300 milijuna kuna - 383 otkaza', 'Za ovakve odluke ne treba biti političar ni menadžer, ovo može svatko, za ovo trebate u zatvor'.
Radnici sisačke rafinerije organizirali su se putem društvenih mreža, ističući kako su odlučni iskoristiti sva raspoloživa zakonska sredstva u borbi za opstojnost rafinerije i 800 radnih mjesta.
'U namjeri da se borimo za opstanak rafinerije ostvarili smo jedinstvo sva četiri sindikata koja djeluju u rafineriji. Upravo dogovaramo i aktiviranje Stožera za obranu Rafinerije. Ne smijemo dozvoliti da se rafinerija ugasi, a vjerujem da ćemo pritom imati i potporu Vlade', rekao je jutros Željko Jurašinović, glavni povjerenik EKN-a, najbrojnijeg sindikata u sisačkoj rafineriji, uoči odlaska u Zagreb.
Naglasio je kako će svi daljnji koraci sindikata i radnici ovisiti o današnjoj odluci Inine Uprave u sudbini rafinerije.
Na današnjoj sjednici Uprave Ine očekuje se rasprava o rafinerijskom poslovanju, a u javnosti se nagađa da bi mogla biti donesena odluka o gašenju prerade u Rafineriji nafte Sisak.
Prostori rafinerije, prema najavama, mogli bi biti prenamijenjeni u logistički centar, uz pokretanje neke druge proizvodnje. Preradu bi Ina nastavila u riječkoj rafineriji koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara. Ta je opcija, po pisanju medija, ocijenjena kao najrealnija varijanta restrukturiranja Inina rafinerijskog poslovanja.