SVE NAPETIJE OKO TAJVANA

Američki i kanadski brodovi prošli kroz Tajvanski tjesnac, Kinezi bijesni: 'Udružili su se da bi stvarali probleme'

17.10.2021 u 16:18

Bionic
Reading

Kineska vojska u nedjelju je kritizirala SAD i Kanadu jer su prošli tjedan poslali svoje ratne brodove kroz Tajvanski tjesnac, kazavši kako to prijeti miru i stabilnosti u regiji.

Američka vojska je objavila da je njezin raketni razarač USS Dewey, klase Arleigh Burkhe, u četvrtak i petak s kanadskom fregatom HMCS Winnipeg prošao kroz uski tjesnac koji dijeli Kinu i Tajvan.

„Prolazak Deweya i Winnipeg kroz Tajvanski tjesnac pokazuje predanost SAD-a i naših saveznika i partnera slobodnom i otvorenom Indopacifiku“, dodala je američka vojska.

Kineska Narodnooslobodilačka vojska kazala je kako je nadzirala te brodove te da je bila „na straži“ tijekom njihovog prolaska.

„SAD i Kanada ujedinili su se kako bi provocirali i stvarali probleme, ozbiljno ugrozivši mir i stabilnost Tajvanskog tjesnaca“, objavila je kineska vojska.

Tajvanska vojska
  • Tajvanska vojska
  • Tajvanska vojska
  • Tajvanska vojska
  • Tajvanska vojska
  • Tajvanska vojska
    +14
Tajvanska vojska Izvor: EPA / Autor: RITCHIE B. TONGO

Naglasila je kako je Tajvan dio kineskog teritorija, kako je na tom području uvijek u stanju pripravnosti te će se „suprotstaviti svim prijetnjama i provokacijama“.

Američki brodovi prolaze kroz tjesnac mjesečno, što izaziva bijes u Pekingu. Ponekad to čine i američki saveznici poput Britanaca.

Kina demokratski Tajvan smatra svojim teritorijem te je u proteklih godinu dana više puta svojim zrakoplovstvom ušla u tajvansku Zonu identifikacije protuzračne obrane (ADIZ), što je razljutilo Taipei.

U četverodnevnom periodu od 1. listopada Kina je u tu zonu poslala 150 zrakoplova.

Iako rastu tenzije između dvije prijestolnice, zasad nije ispaljen nijedan metak, a kineski avioni ne ulaze u tajvanski zračni prostor, nego djeluju u jugozapadnom dijelu tajvanskog ADIZ-a koji uključuje širi prostor kojeg Tajvan nadzire.

Tajvan, bivšu japansku koloniju, 1949. su preuzeli kineski nacionalisti Čiang Kai Šeka nakon poraza od Mao Ce Tungovih komunista u središnjoj Kini.