produbljivanje suradnje

Američki ministar: Definitivno poštujemo suverenitet Paname i Panamskog kanala

10.04.2025 u 07:14

Bionic
Reading

Sjedinjene Američke Države poštuju suverenitet Paname u Panamskom kanalu, izjavili su panamski ministar Frank Abrego i američki ministar Pete Hegseth nakon sastanka u Panama Cityju, uz najavu produbljivanja suradnje na području sigurnosti

"Definitivno poštujemo suverenitet Panamaca i Panamskog kanala", rekao je američki ministar u srijedu u razgovoru s novinarima neposredno prije ulaska u avion na povratku u Washington, izrazivši zahvalnost panamskoj vladi što je na svom tlu ugostila američke vojnike "kroz rotacijske zajedničke vježbe".

Kanal je po njegovim riječima ključan teren koji će Panama štititi u suradnji sa SAD-om, a ne s Kinom. Panamska vlada odlučno je opovrgnula tvrdnje američkog predsjednika Donalda Trupa da Kina kontrolira kanal.

Panama neće dopustiti trajne vojne baze na teritoriju

Ministar Abrego rekao je novinarima da je njegov američki kolega "na sastanku iza zatvorenih vrata priznao suverenitet Paname u Panamskom kanalu". Abrego je dodao i da Panama neće dopustiti trajne vojne baze na svom teritoriju.

Tijekom Hegsethovog posjeta SAD i Panama objavili su zajednička priopćenja o produbljivanju suradnje na području sigurnosti. No, verzija Pentagona na engleskom jeziku ne sadrži rečenicu iz panamske verzije na španjolskom jeziku o suverenitetu Paname u kanalu, primjećuje Reuters.

Rečenica kaže da je "(američki) tajnik Hegseth također priznao vodstvo i neotuđivi suverenitet Paname u Panamskom kanalu i na susjednim područjima", navodi novinska agencija.

Trump: SAD nije trebao ustupiti kanal

Hegseth je prvi američki ministar obrane koji je posjetio Panamu u proteklih nekoliko desetljeća. SAD je izgradio Panamski kanal prije više od stotinu godina i prepustio ga 1999. godine Panami.

Trump je rekao da je ustupanje kanala bio loš sporazum za SAD.

Panamskim kanalom prolazi više od 40 posto američkog kontejnerskog prometa, godišnje vrijednosti otprilike 270 milijardi dolara, a američki brodovi čine više od dvije trećine prometa u umjetnom plovnom putu koji povezuje Atlantik s Pacifikom.