U posljednjih 18 godina, nakon četiri kruga lokalnih izbora, broj zaposlenih u općinama povećao se više nego dva i pol puta, u županijama se udvostručio, dok se broj zaposlenih u gradskim lokalnim organima vlasti povećao za 50 posto
Najveći grad Zagreb, oko čijeg će se upravljanja najviše lomiti koplja na predstojećim izborima u svibnju, povećao je broj zaposlenih u gradskom poglavarstvu za 21 posto.
'Prema zadnjem raspoloživom podatku, krajem 2019., u 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave bilo je zaposleno 19.047 službenika i namještenika, odnosno 2409 zaposlenih u županijama, 10.777 u gradovima i 5861 u općinama. U Zagrebu je bilo zaposleno ukupno 3085 službenika i namještenika', navodi bivša ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović, sada znanstvenica Ekonomskog instituta Zagreb koja se u svom radovima najviše bavi funkcioniranjem lokalne uprave.
Zapošljavanja nakon izbora
Pokazalo se da je zaposlenost na lokalnoj razini najviše rasla u prvoj godini nakon izbora, nakon što dođe do smjene vlasti u gradovima, općinama i županijama. Podataka za 2020. godinu još nema, no sudeći po stanju na kraju 2019. u odnosu na 2018. godinu, kadrovske službe imale su pune ruke posla i pred kraj ovoga mandata.
Primjerice, porast zapošljavanja u 2019. u odnosu na 2018. evidentan je u općinama za 7,3 posto i županijama 2,3 posto, dok je broj službenika i namještenika u gradovima ostao nepromijenjen u odnosu na 2018. godinu, ali je u Zagrebu povećan 4,0 posto.
'Nakon lokalnih izbora, u pravilu, slijedi odluka župana, gradonačelnika i općinskih načelnika o potrebi povećanog zapošljavanja', tvrdi Jurlina Alibegović što dokazuje i podacima na temelju broja zaposlenih.
Broj zaposlenih službenika i namještenika povećan je godinu dana nakon posljednjih lokalnih izbora održanih u 2017., i to za 11,2 posto u gradovima, u općinama za 7,3 posto, dok je u županijama ostao nepromijenjen. Prethodni lokalni izbori provedeni 2013. doveli su do porasta zapošljavanja u županijama (8,1 posto), dok su gradovi i općine tada bili oprezniji.
Jedino se poslije lokalnih izbora 2009. zadržao gotovo neizmijenjen broj službenika i namještenika u jedinicama lokalne i regionalne samouprave. Situacija nije bila takva poslije lokalnih izbora 2005. jer se broj službenika i namještenika znatno povećao – za 3,8 posto u županijama, 9,7 posto u gradovima i 4,0 posto u općinama, piše Večernji list.