Stožer civilne zaštite RH u petak je objavio najnoviji set epidemioloških mjera koje se donose s ciljem suzbijanja širenja koronavirusa. Mjere stupaju na snagu 22. prosinca i traju do 10. siječnja, osim zabrane putovanja između županija koja stupa na snagu 23. prosinca i traje do 8. siječnja. Čitatelje tportala pitamo misle li da će ove strože mjere, poglavito ograničenje putovanja, zaustaviti širenje koronavirusa
'Moći ćemo odahnuti u sljedećih šest mjeseci ako budemo odgovorni. Zato smo donijeli nekoliko odluka kojima ćemo nastojati epidemiološki pokriti razdoblje od 21. prosinca 2020. do 10. siječnja 2021. Nastojimo i ovako poslati poruku koliko je važno u ovom rizičnom razdoblju primiriti stanovništvo i obeshrabriti druženja', izjavio je ravnatelj Stožera civilne zaštite RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na konferenciji za medije na kojoj su predstavljene nove epidemiološke mjere. Nova mjera koja je najjače odjeknula u javnosti ona je o zabrani napuštanja županije u kojoj osoba ima prebivalište ili boravište.
'Ne odnosi se to na nužne djelatnosti i opskrbu, dnevne migracije, zaštitarske službe, dostavu lijekova, novinare, pacijente koji zahtijevaju medicinsku skrb, putovanje s posla i na posao ako je to neophodno i ne može se obavljati od kuće, nužne osobe koje sprječavaju širenje Covida-19 i diplomatsko osoblje', nabrojio je Božinović.
Prilikom ulaska/izlaska iz županije treba se držati mjera, imati identifikacijsku iskaznicu kojom se dokazuje kategorija ili propusnicu, a propusnicu izdaju županijski stožeri. Zabrana traje do 8. siječnja. Zabrana kretanja ne odnosi se na putovanja iz Grada Zagreba u Zagrebačku županiju i obrnuto.
Na pitanje ima li znanstvenih dokaza da sprečavanje putovanja smanjuje širenje zaraze Božinović je odgovorio kako je objavljena studija po kojoj 50 posto zaraza u ovo doba godine proizlazi iz obiteljskih druženja. 'Zato je mjera o kretanju namijenjena ne samo restrikciji, nego i razumijevanju. Nadam se da ćemo osvijestiti to da posjet starijim članovima obitelji predstavlja velik rizik', rekao je Božinović.
'Postoji cijela grana medicine koja se zove putnička medicina, orijentirana na zarazne bolesti, gdje imate tisuće pokazatelja i dokaza da se bolesti šire putovanjima, a osobito kapljične bolesti, to je jasno u medicini', pojasnila je Alemka Markotić. Govoreći o tome jesu li mjere došle prekasno Capak je odgovorio kako je lako biti general nakon bitke.
'Mnoge zemlje su uvele mjere i ranije pa nisu imale ovakvo poboljšanje kakvo mi imamo. Nadamo se da će sad trend biti silazan. Sad prvi put imamo pad od 20 posto. Trend pada se mora preliti i na broj preminulih, hospitalizirane itd., a to ne ide tako brzo', rekao je Capak. Uz ograničenje kretanja, ograničeno je okupljanje na članove dvaju kućanstava, produženi su školski praznici, no olabavljene su mjere okupljanja na misnim slavljima 24. i 25. prosinca.
'Apelirat ćemo na Crkvu da osigura da vjernici prate provođenje propisanih mjera. Što se tiče prostora ispred crkve, vrijedi odredba o maksimalno 25 ljudi. Osim toga, sadržavat će preporuke da se polnoćke i mise pomaknu ranije i završe do 22 sata te da članovi istog kućanstva ne trebaju održavati razmak', pojasnio je Capak.
>>> [DOKUMENT] Pogledajte detalje novih mjera koje će vrijediti do 10. siječnja
Učinkovitost novih mjera ocjenjivat će se pri kraju isteka njihovog roka, pa će se vidjeti hoće li se i koje od njih morati produžiti, što će, naravno, ovisiti o tome hoće li i koliko pasti broj novozaraženih. Čitatelje tportala pitamo misle li da će mjere koje stupaju na snagu sljedeći tjedan uspjeti zaustaviti širenje koronavirusa u Hrvatskoj.