SDP-OVAC MARIO MOHARIĆ

Apsolutna zastara spasila saborskog zastupnika od kazne

14.01.2013 u 13:43

Bionic
Reading

Saborskog zastupnika Marija Moharića, nakon što je uložio žalbu na prvostupanjsku presudu iz svibnja prošle godine, varaždinsku Županijski sud oslobodio je optužbe da je nesavjesnim postupanjem u obavljanju službe načelnika prouzročio znatnu imovinsku štetu općini Goričan, i to zbog toga što je u međuvremenu nastupila apsolutna zastara kaznenog progona za glavninu nezakonitih isplata!

Općinski sud u Čakovcu proglasio je Moharića krivim jer je kao načelnik Općine Goričan, protivno Zakonu o državnim službenicima i namještenicima te Pravilnika o plaćama i naknadama djelatnika zaposlenih u Općini Goričan, odobrio obračun i isplatu neosnovano uvećanih plaća pojedinim općinskim zaposlenicima, kao i isplatu naknada s osnova stimulacije.

Moharića je prvostupanjski sud proglasio krivim zbog toga što je prilikom obračuna i isplate mjesečnih plaća, naložio da se jednoj zaposlenici isplaćuje plaća za radno mjesto samostalni referent za proračun i financije s pripadajućim koeficijentom od 0,85, iako je znao da je imala rješenje za radno mjesto administrator – računovođa u jedinstvenom upravnom odjelu Općine Goričan, za koji je predviđen koeficijent od 0,75. Uz to, bez odluke poglavarstva i mimo kriterija Pravilnika o plaćama i naknadama djelatnika zaposlenih u Općini Goričan, mjesečno je odobravao da se spomenutoj djelatnici isplate dodatne stimulacije u iznosu od 20 posto od ukupnog bruto iznosa.

Čakovečki Općinski sud oglasio je krivim Moharića i zato što je, bez valjane osnove, odobrio uvećanu isplatu plaće zaposleniku M. V., i to bez potrebne odluke poglavarstva te utvrđenih kriterija i ocjene rada. U istom je razdoblju, presudio je Općinski sud, odobrio neosnovanu uvećanu isplatu komunalnom redaru koji je dao na ime stimulacije 10-15 posto od bruto plaće.

Moharić se žalio na presudu Općinskog suda u Čakovcu koji ga je zbog navedenog osudio na uvjetnu kaznu zatvora u trajanju od osam mjeseci te rokom kušnje od dvije godine. Županijski sud u Varaždinu presudio je da je njegova žalba osnovana, a žalba državnog odvjetnika bespredmetna s obzirom na oslobađajuću presudu.

Naime, na sjednici održanoj 28. studenoga prošle godine, drugostupanjski sud prihvatio je da je nastupila apsolutna zastara kaznenog progona za pojedine radnje za koje je proglašen krivim, budući da je za njih propisana novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, a apsolutna zastara kaznenog progona za ta kaznena djela nastupa protekom šest godina od dana kad je kazneno djelo počinjeno. Sukladno tome, apsolutna zastara kaznenog progona nastupila je u odnosu na neosnovane isplate zaposlenici J. Š. I. od 1. listopada 2005. do kolovoza 2006. Isto vrijedi i za isplate od 29.030 kuna do studenoga mjeseca 2006. zaposleniku M. V., kao i isplate komunalnom redaru do studenoga 2006. godine.

Apsolutna zastara kaznenog progona nije nastupila za isplate djelatnicima općine nakon studenog 2006. koje ukupno iznose 24.191 kunu. Međutim, bitno obilježje kaznenog djela 'nesavjestan rad u službi' teža je povreda prava drugoga ili znatne imovinske štete koja, prema stavu Vrhovnog suda RH, treba prelaziti 30.000 kuna.

S obzirom na to da je radnjama za koje je Moharić proglašen krivim, a u odnosu na koje nije nastupila apsolutna zastara kaznenog progona prouzročena šteta za Općinu Goričan u iznosu od 24.191 kunu, dakle u iznosu manjem od 30.000 kuna, Županijski sud preinačio je presudu prvostupanjskog suda i oslobodio ga optužbe.