Osnivač WikiLeaksa Julian Assange u nedjelju se prvi puta pojavio u javnosti na balkonu veleposlanstva Ekvadora u Londonu i zahvalio svima koji su mu pomogli, te zatražio od Sjedinjenih Država da prekinu 'lov na vještice' protiv njega i njegove organizacije
Assange je to izjavio iznad glava britanskih policajaca koji ga žele uhititi, s balkona veleposlanstva koje je diplomatski teritorij. Govorio je desetak minuta i zatim je s uzdignuta dva prsta u znak pobjede ušao u veleposlanstvo.
Predložio je američkom predsjedniku Baracku Obami da 'učini što mora' i Sjedinjenim Državama da prekinu lov na vještice protiv WikiLeaksa. 'WikiLeaks je ugrožen, kao i sloboda izražavanja i zdravlje svih naših društava', rekao je Assange, odjeven u plavu košulju s kravatom, ogrnut ekvadorskom zastavom.
Dugo se zahvaljivao pobornicima WikiLeaksa, posebice Ekvadoru, zemlji koja mu je odobrila politički azil i u čijem se veleposlanstvu nalazi. Nabrojao je zemlje Središnje i Južne Amerike koje su pružile potporu Ekvadoru u toj aferi, "Argentinu, Boliviju, Brazil, Čile, Kolumbiju, Salvador, Honduras, Meksiko, Nikaragvu, Peru, Venezuelu i sve ostale".
Zahvalio se i svojoj djeci i obećao im da će 'uskoro biti zajedno', kao i stanovnicima Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Švedske koji su ga podržali. Pred zgradom ekvadorskog veleposlanstva u Londonu došle su ga slušati stotine ljudi.
Australac Assange (41), čija je mrežna stranica WikiLeaks 2010. objavila 250.000 povjerljivih američkih diplomatskih dopisa stvorivši velike neugodnosti SAD-u i drugim zemljama, suočen je s mogućnošću britanskog izručenja Švedskoj u kojoj ga terete za seksualne prijestupe, što on poriče.
Ekvadorski predsjednik Rafael Correa je naznačio da bi Assange mogao surađivati sa Švedskom, ako se daju jamstva da neće biti izručen u treću zemlju. Pritom se misli na SAD gdje bi, u slučaju izručenja, mogao biti suočen s kaznenim progonom, pa čak i smrtnom kaznom, kako tvrde njegovi pristaše.