Ministarstvo vanjskih poslova (MSP) Srbije u četvrtak je, u povodu prosvjedne note Bosne i Hercegovine zbog sudjelovanja državnih dužnosnika iz Beograda na obilježavanju Dana Republike Srpske, izrazilo "zaprepaštenje" zbog tog diplomatskog demarša, dovodeći notu u vezu s nedavnim posjetom kosovskog premijera Sarajevu.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković uputio je ranije danas prosvjednu notu srbijanskom MSP-u navodeći kako službeni Beograd, sudjelujući u obilježavanju 9. siječnja kao dana Republike Srpske "opasno i štetno" utječe na odnose dviju država.
Podrška vlasti Srbije nelegalnim aktivnostima usmjerenim protiv ustavnopravnog poretka u BiH smatramo opasnim i štetnim za odnose dvije zemlje i sigurnost regije, navodi se u pismu.
Vlasti Republike Srpske organizirale su i ove godine proslavu 9. siječnja kao dana tog entiteta iako je Ustavni sud BiH taj praznik proglasio neustavnim.
MSP Srbije izrazio je na službenoj mrežnoj stranici "zaprepaštenje sadržajem i namjerom" tog diplomatskog demarša, "napose u svjetlu nedavnih događanja i postupaka službenog Sarajeva".
Dodaje se kako je "nevjerojatno i duboko zabrinjavajuće da vlasti u Sarajevu smatraju prikladnim da šalju prosvjedne note Srbiji, istodobno službeno dočekujući (kosovskog premijera) Albina Kurtija, čije politike i postupci očigledno krše suverenitet i teritorijalni integritet Srbije".
Nota Sarajeva, po ocjeni MSP-a u Beogradu, "predstavlja flagrantno nepoštivanje stajališta Srbije" u pogledu Kosova koje je "čvrsto utemeljeno na međunarodnom pravu i podržano Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda".
Prijem Kurtija u Sarajevu, ocjenjuje MSP, "nije bio samo jednokratna uvreda za Srbiju, već i opasan presedan koji potkopava regionalnu stabilnost i međusobno poštovanje".
"Sarajevo je tim činom svjesno ignoriralo legalne i legitimne interese Srbije, čime je dodatno opteretilo odnose između naših dviju država", navodi srbijanski MSP.
Naglašava se da je Srbija "dosljedno pokazivala najviše poštivanje prema teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine" i nikada i ni u jednom trenutku ne dovodeći u pitanje "integritet Bosne i Hercegovine kao države".
Srbija je, dodaje se, "ispunila svoje obveze iz Daytonskog mirovnog sporazuma, doprinoseći miru i stabilnosti u regiji", ali da se to "ne može reći za određene političke aktere u Sarajevu, čija retorika i postupci često stoje u suprotnosti sa principima Dejtonskog sporazuma, stvarajući podjele i nestabilnost u samoj Bosni i Hercegovini".
U priopćenju MSP poručuje da "potvrđuje svoju posvećenost miru, stabilnosti i dobrosusjedskim odnosima na Zapadnom Balkanu" i poziva ministarstvo vanjskih poslova BiH "da učini isto".