Koalicija lijevog centra na čelu s Pierluigijem Bersanijem i dalje je vodeća politička opcija na izborima koji će se za dva tjedna održati u Italiji, ali posljednje ankete objavljene u petak pokazuju da je u stopu slijedi koalicija desnog centra Silvija Berlusconija, zbog čega analitičari predviđaju da će Bersani morati koalirati da bi preuzeo vlast, vjerojatno s odlazećim premijerom Marijem Montijem, javile su agencije
Po talijanskom izbornom zakonu zabranjeno je objavljivati istraživanja javnog mnijenja 15 posljednjih dana prije izbora, što znači da su ankete objavljene u petak zadnje koje će birači moći vidjeti uoči izbora koji će se održati 24. i 25. veljače.
Sve su ankete još prije dva mjeseca ljevici davale prednost između 15 i 20 posto, ali je u međuvremenu Berlusconi uspio izvesti pravi pothvat i približiti se Bersaniju na razliku koja je tek nešto veća od uobičajene margine statističke greške. Nakon što se prednost lijeve koalicije, kako prenosi AFP, 'otopila kao snijeg na suncu', desna koalicija u zbroju svih anketa objavljenih u petak zaostaje za njom oko 4 posto u prosjeku.
Instituti za ispitivanje javnog mnijenja ukazuju na činjenicu da se 30 - 35 posto ispitanih izjasnilo neodlučnima, što mi moglo imati golemi utjecaj na ishod izbora, ali i iskazuju uvjerenost da se odnos snaga neće mijenjati.
'Razlika između dviju strana je oko 4 posto, a očekujem da takva i ostane. Da kampanja traje tri mjeseca, možda bi se te brojke značajnije izmijenile, ali u 15 dana - ne', ocijenio je Nicola Piepoli, predsjednik istoimenog instituta, kojeg citira talijanski dnevnik Stampa.
Berlusconi je ostvario maksimum onoga što uopće može... ali Bersani je ipak ispred njega, a tamo će i ostati', zaključio je Piepoli.
'Očekujem da se razlika koju imamo danas pokaže i nakon izbora', rekao je za isti list Roberto Weber, predsjednik Instituta SWG koji također obavlja ispitivanja javnog mnijenja.
Također se ističe vjerojatnost da Bersani u Senatu neće ostvariti dovoljnu većinu i da će zato morati tražiti partnera, najvjerojatnije Montija.
U donjem domu parlamenta Bersani bi trebao imati sigurnu većinu, zahvaljujući velikom bonusu koji dobiva izborni pobjednik, neovisno o tome kolikom razlikom pobijedio, piše Reuters. Oba doma talijanskog parlamenta jednako su važna pri donošenju zakona.
No, senatske zastupnike biraju regije, a na ključnim bojišnicama na Siciliji i u Lombardiji razlika između ljevice i desnice je tek 3 posto, objavio je institut ISPO zajedno s rezultatima ankete u kojoj se pojavila najveća razlika između lijeve (37,2 posto potpore) i desne koalicije (29,7 posto) među svim objavljenim anketama.
Iza dviju najjačih političkih opcija slijedi Pokret pet zvjezdica glumca i blogera Beppa Grilla i Montijeva koalicija političkog centra s po oko 16 posto glasova ispitanih.