14 NOVIH SLUČAJEVA

BiH se uskoro otvara za strance: Prednost imaju poslovni ljudi, evo što će im trebati

18.05.2020 u 12:39

Bionic
Reading

Bosna i Hercegovina svoje će granice za ulazak stranih državljana vjerojatno otvoriti 1. lipnja, najavio je u ponedeljak predsjedatelj Vijeća ministara Zoran Tegeltija, no još nije izvjesno pod kojim će se uvjetima to dopustiti. U posljednja 24 sata u BiH je zabilježeno 14 novih slučajeva zaraze koronavirusom, od čega su 12 s područja Republike Srpske. Covid bolnicu u Mostaru u ponedjeljak je napustio posljednji pacijent

U izjavi koju je prenio portal SrpskaInfo, Tegeltija je kazao kako je epidemiološka situacija u BiH stabilna pa je moguće nastaviti ublažavati mjere ograničenja, uključujući tu režim prelaska granica, koje su od proglašenja epidemije u ožujku zatvorene za sve strance, dok državljani BiH i dalje pri ulasku u zemlju moraju u obveznu dvotjednu samoizolaciju.

Prvi korak ka otvaranju granice trebao bi uslijediti već ovog tjedna jer se očekuje odluka po kojoj će najprije biti dopušten ulazak iz poslovnih razloga, a uvjet za dopuštenje prelaska granice BiH za takve će osobe biti pozivno pismo i negativan test na koronavirus koji neće biti stariji od 48 sati.

"Poslovni ljudi iz inozemstva će državnu granicu moći prelaziti već od ovog tjedna, uz obavezno poštivanje svih mjera koje definiraju zdravstveni djelatnici", kazao je Tegeltija, ali nije pojasnio hoće li i nakon 1. lipnja biti nekih ograničenja.

Pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez kazao je ipak novinarima u Sarajevu kako je oprez još nužan kako se ne bi dopustio "uvoz" virusa.

"Nadamo se da ćemo do lipnja ići s tim ublažavanjima (graničnog režima), ali moramo pratiti stanje u Europi", kazao je Čerkez potvrdivši kako su vlasti pod jakim pritiskom da izmijene granični režim, ali da sve ovisi isključivo o epidemiološkoj situaciji.

Sarajevo
  • Sarajevo
  • Sarajevo
  • Sarajevo
  • Sarajevo
  • Sarajevo
    +6
BIH Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

Čerkez je pojasnio kao se razmatraju različiti modeli, ali ne i testiranje na granici jer to nije nikakvo jamstvo da netko nije zaražen.

U BiH je na državnoj razini, kao i u Federaciji BiH, još uvijek stanje prirodne ili druge nesreće, dok je u Republici Srpskoj na snazi izvanredno stanje. Vlada tog entiteta predložila je parlamentu RS da ukine izvanredno stanje, što se očekuje do kraja mjeseca.

U Federaciji BiH od ponedjeljka su ponovo otvoreni dječji vrtići, a zabrana rada još vrijedi za škole i fakultete.

Zoran Tegeltija
  • Zoran Tegeltija
  • Zoran Tegeltija
  • Zoran Tegeltija
  • Zoran Tegeltija
  • Zoran Tegeltija
    +4
Konferencija za medije Predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

U posljednja 24 sata u BiH je zabilježeno 14 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2, od čega su 12 s područja RS. Ukupan broj zaraženih od početka epidemije do ponedjeljka bio nešto manji od 2300. Od komplikacija prouzročenih koronavirusom preminulo je ukupno 130 osoba.

Federacija BiH već danima bilježi jednoznamenkasti broj novozaraženih ili ih uopće nema, no RS i dalje ima puno većih problema u obuzdavanju širenja infekcije, jer je broj novozaraženih tamo u kontinuitetu dvoznamenkast.

Covid bolnicu u Mostaru u ponedjeljak je napustio posljednji pacijent, a tamo je s područja triju županija u Hercegovini preminulo ukupno 19 pacijenata. Posljednjih desetak dana nije zabilježen nijedan slučaj zaraze koronavirusom, zbog čega su vlasti naložile ublažavanje mjera.

U trima županijama u Hercegovini počeo je nakon višemjesečnih restrikcija uvedenih zbog koronavirusa, funkcionirati javni prijevoz, ali uz primjenu mjera fizičkog razmaka i dezinfekcije prigodom ulaska u autobuse. Zbog sigurnosti vozači i putnici moraju nositi zaštitne maske i rukavice.

S radom su od ponedjeljka počeli i vrtići pa je laknulo zaposlenim roditeljima koji su se duže vremena morali sami snalaziti oko čuvanja djece. Sportski klubovi, uključujući i sportske škole za mlade krenule su s redovnim treninzima, a djeci je naloženo poštivanje mjera zabrane grljenja, rukovanja, zajedničkog tuširanja. Područje Hercegovine je nakon banjolučke regije bilo najpogođenije zarazom koronavirusa.