Rodrigo Duterte

Bivši filipinski čelnik uhićen po nalogu ICC-a zbog ubojstava u ratu protiv droge

11.03.2025 u 08:48

Bionic
Reading

Bivši filipinski čelnik Rodrigo Duterte uhićen je u utorak na zahtjev Međunarodnog kaznenog suda (ICC), što je veliki korak u istrazi o tisućama navodnih izvansudskih ubojstava u krvavom "ratu protiv droge" koji je definirao njegovo predsjedništvo

Duterteu je Interpolova tjeralica uručena po dolasku u glavnu zračnu luku u Manili i stavljen je u pritvor, priopćeno je iz ureda predsjednika Ferdinanda Marcosa Jr.

'Rat protiv droge' bila je glavna Duterteova točka kampanje koja je 2016. dovela na vlast gradonačelnika koji se borio protiv kriminala i koji je krenuo ispunjavati obećanja koja je dao tijekom oštrih govora da će ubiti tisuće dilera narkotika.

Duterte (79) je branio te akcije, a poriče da je naredio ubojstva osumnjičenih i rekao je da je policiji dao upute da ubija samo u samoobrani.

Ne razumije koje zločine je počinio

Uhićenje je uslijedilo nakon što je Duterte povukao Filipine iz ugovora o osnivanju suda 2019. koji je počeo istraživati ​​navode o sustavnim izvansudskim ubojstvima pod njegovim nadzorom.

Filipini su do prošle godine odbijali surađivati ​​u istrazi ICC-a o navodnim zločinima protiv čovječnosti.

U videu koji je na Instagramu objavila Duterteova kći, on dovodi u pitanje razlog svog uhićenja.

'Koji je zakon, a koji zločin koji sam počinio?' rekao je u videu. Nije bilo jasno s kim je razgovarao.

'Ovdje sam doveden ne svojom voljom, to je nečija druga volja. Vi sada morate odgovarati za lišavanje slobode', rekao je.

Ubijeno više od 6 tisuća ljudi

Prema podacima policije, 6200 osumnjičenika ubijeno je tijekom operacija protiv droge za koje kaže da su završile pucnjavom. Ali aktivisti tvrde da je stvarni danak bio daleko veći, s tisućama ljudi ubijenih po slamovima pod misterioznim okolnostima. Policija poriče umiješanost u ta ubojstva i odbacuje optužbe skupina za zaštitu ljudskih prava o sustavnim pogubljenjima i zataškavanju.

Duterteov saveznik i bivši pravni savjetnik Salvador Panelo rekao je da je uhićenje nezakonito i da je policija bivšem predsjedniku uskratila pravno zastupanje.

'Nalog za uhićenje ICC-a dolazi iz lažnog izvora, ICC-a, koji nema jurisdikciju nad Filipinima', rekao je Panelo u izjavi.

Human Rights Watch nazvao je uhićenje 'ključnim korakom za odgovornost Filipina' i rekao da bi vlasti trebale brzo izručiti Dutertea ICC-u.