REAKCIJE NA PANDEMIJU

Boris Johnson: Moram biti iskren s vama. Još mnogo obitelji izgubit će svoje voljene

13.03.2020 u 08:31

Bionic
Reading

Vlade i središnje banke pripremile su u petak još izvanrednih mjera protiv utjecaja koronavirusa na gospodarstvo nakon što su azijske burze pretrpile najveći tjedni pad od financijske krize 2008., dok raste broj oboljelih diljem svijeta. Među zaraženima koronavirusom od petka su i kanadski premijer Justin Trudeau i njegova supruga Sophie. Ukupno je u svijetu zaraženo gotovo 135.000 ljudi, a umrlih je više od 4.900.

Stručnjaci upozoravaju da bi, zbog premalog broja testiranja i neprijavljenih slučajeva, puno više ljudi moglo biti pogođeno epidemijom koja je izbila u kineskom gradu Wuhanu krajem prošle godine.

Veći sportski događaji otkazani su ili odgođeni, velika javna okupljanja su zabranjena ili ograničena, a škole zatvorene.

"Osjeti se strah i panika", rekao je James Tao, analitičar Commseca u Sydneyu gdje telefoni neprestano zvone. "To je jedna od onih situacija u kojoj je mnogo nesigurnosti i nitko zapravo ne zna kako odgovoriti. Između borbe i odustajanja, mnogi biraju odustajanje u ovom trenutku", rekao je Tao.

Japanski Nikkei je pao za 10 posto nakon pada dionica Wall Streeta oko 10 posto u četvrtak, što je najgori pad od "Crnog ponedjeljka" 1987.

Putnici u Europi pohrlili su na letove za SAD nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio zabranu putovanja većini europskih zemalja. Odluka je razljutila europske lidere i uplašila investitore.

Trump je također predložio otkazivanje Olimpijskih igara u Tokiju na 2021. "Možda ih odgode na godinu dana, ako je to moguće", rekao je Trump novinarima. "To mi se više sviđa od praznih stadiona", dodao je.

Organizatori OI-a kažu da nastavljaju s pripremama za "sigurne" Igre, koje prema rasporedu trebaju započeti u srpnju.

Koronavirus u NYC Izvor: EPA / Autor: JUSTIN LANE

Japan mora poduzeti "oštre i neviđene" mjere protiv utjecaja koronavirusa na gospodarstvo, rekao je njihov ministar gospodarstva, sugerirajući da su na snazi veliki fiskalni poticaji.

Američki zastupnici i Bijela kuća dogovorili su paket financijske pomoći zbog koronavirusa. Predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi rekla je da se nada da će se dogovor objaviti u petak.

Američke Savezne rezerve u četvrtak su ponudile ogromnih 1,5 bilijuna dolara kratkoročnih zajmova za poticanje gospodarstva i stabilizaciju financijskog sustava.

Australska središnja banka unijela je u petak u opticaj veliku količinu novca jer je panična prodaja na globalnim tržištima prijetila smanjenju likvidnosti i povećanju troškova zaduživanja.

  • +3
Koronavirus u Španjolskoj Izvor: EPA / Autor: CHEMA MOYA

Epidemija je naštetila industriji, putovanjima, zabavnim i sportskim događanjima diljem svijeta i natjerala zrakoplovne kompanije da zatraže hitnu pomoć vlada.

Europski lideri upozoravaju da će se situacija prije pogoršati nego popraviti.

"To će se raširiti. Moram biti iskren s vama, iskren s britanskom javnošću. Još mnogo obitelji izgubit će svoje voljene prijevremeno", rekao je britanski premijer Boris Johnson.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da se zemlja suočava s najgorom zdravstvenom krizom u stoljeću i najavio zatvaranje svih škola, dječjih vrtića i fakulteta od ponedjeljka.

U Italiji, gdje je umrlo više od 1000 ljudi, vlada je zatvorila restorane, kafiće i gotove sve trgovine osim prehrambenih i ljekarni.