TRAŽE NOVO SJEDIŠTE

Borzan: Onaj tko dobije EMA-u kao da je dobio jackpot

10.02.2017 u 11:22

Bionic
Reading

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan i predstavnica Europskog parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove (EMA) sastala se s ravnateljem te agencije Guidom Rasijem i suradnicima u Londonu, a razgovaralo se o nadolazećem preseljenju agencije iz Velike Britanije radi izlaska te države iz Europske unije. Pričalo se i o proceduri odobrenja i cijenama lijekova u EU-u

'Onog trenutka kada u ožujku Britanija aktivira članak 50. i formalno pokrene proces razduženja od EU-a, počinje službena utrka za novo sjedište jedne od najvećih agencija Unije. Postoje najave da će Europsko vijeće o tome raspravljati već taj mjesec i odluku donijeti do ljeta. Države i gradovi koji imaju ozbiljne namjere su većinu posla već napravili i nadam se da naša Vlada idu ukorak s razvojem događaja', rekla je hrvatska europarlamentarka.

Sjedište agencije u Londonu prostire se na 265.450 četvornih metara, a zgradu je samo u 2015. posjetilo 336 tisuća znanstvenih eksperata, pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Godišnji proračun joj iznosi više od 300 milijuna eura, a zapošljava oko 900 visokokvalificiranih osoba.

453361,452143,460346,367402

'Kada se to preračuna u  tisuće noćenja u hotelima, večera, vožnji i drugih usluga, ekonomska korist koju prisutnost EMA-e donosi gradu domaćinu je ogromna. Tome treba dodati i impuls koji bi dobili farmaceutski, istraživački i obrazovni sektor. Malo je reći da je EMA jackpot i ne čudi da vlade nekih zemalja EU-a troše velike resurse da bi je dobili. Danska je Vlada jučer objavila kandidaturu s pratećom dokumentacijom', rekla je Borzan.

Ozbiljno zainteresirani Šveđani

Ona je prije odlaska u London u Parlamentu, na njihov zahtjev, primila švedskog posebnog ambasadora za privlačenje EMA-e i njegov tim koji su predstavili kandidaturu Stockholma i paket infrastrukturnih, prometnih i stručnih prednosti koje ima švedska prijestolnica. Posebno su istaknuli blizinu predložene lokacije svjetski poznatom medicinskom institutu Karolinska. Na istu temu se Borzan sastala i s europskim povjerenikom za zdravstvo i sigurnost hrane Vytenisom Andriukaitisom.

'Europska komisija ima zadatak napraviti kriterije koje gradovi kandidati moraju zadovoljavati da bi uopće bili u razmatranju. Neslužbeno, nacrt tog dokumenta već postoji, no Komisija čeka da Britanci naprave formalni korak k izlasku iz Unije. S obzirom na to da će većina ozbiljnih kandidatura zadovoljavati tehničke i logističke kriterije, konačna odluka će biti politička i donijet će je šefovi država članica u Europskom vijeću', dodala je ona napomenuvši kako u tome leži prilika Hrvatske, jedne od nekoliko država članica koje još nemaju sjedište nijednog tijela EU-a.

'Sve velike odluke u EU-u se donose kompromisom i dogovorom, pa će i ova. Naš premijer ima europskog iskustva i zna da ako nešto ne dobijemo danas, da nam se piše plus za sutra. Stoga Hrvatska treba prionuti lobiranju i prezentirati ozbiljnu ponudu Vijeću i Komisiji', smatra Borzan.