Bivši predsjednik Europske komisije, socijalist Jacques Delors, predložio je u petak Velikoj Britaniji, koja se protivi jačanju europske integracije, da iziđe iz Europske unije i sklopi neku drugu vrstu partnerstva s Europom
'Britance zanimaju samo njihovi ekonomski interesi, ništa više. Mogao bi im se predložiti neki drugi oblik partnerstva', rekao je Delors u razgovoru za njemački tjednik Handelsblatt.
'Ako Britanci ne budu slijedili trend prema jačanju integracije u Europskoj uniji, mogli bismo unatoč svemu ostati prijatelji, ali u nekom drugom obliku', rekao je.
Delors je kao mogućnosti partnerstva s Velikom Britanijom naveo 'Europski gospodarski prostor' (EEA) ili 'ugovor o slobodnoj trgovini'.
Europski gospodarski prostor (EEA) utemeljen je 1. siječnja 1994. sporazumom što ga je potpisalo 12 država tadašnje Europske zajednice (EZ) i Europsko udruženje slobodne trgovine (EFTA) radi stvaranja jedinstvenog tržišta na kojemu bi se poštovala sloboda kretanja ljudi roba, usluga i kapitala. Utemeljen je kako bi države EFTA-e mogle sudjelovati na zajedničkom tržištu bez ulaska u Europsku zajednicu. EEA danas obuhvaća 30 država – 27 država članica EU-a i tri članice EFTA-e (Island, Lihtenštajn i Norvešku).
U slučaju izlaska iz EU-a, Velika Britanija ostala bi 'privilegirani partner', istaknuo je.
'Velika Britanija strateški je i gospodarski važna, kao što su to i druge zemlje', poput Indije i Kine, rekao je.
Konzervativni britanski premijer David Cameron rekao je prošli mjesec da podržava britansko članstvo u EU-u, ali i da ne može prihvatiti 'status quo' te da želi 'novi dogovor' koji bi uključivao povrat nekih ovlasti iz Bruxellesa.
Do sada ipak nije jasno ponudio referendum 'za ili protiv' EU-a unatoč snažnom pritisku svoje stranke.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy upozorio je u četvrtak da bi Cameron svojim stajalištima mogao izazvati raspad EU-a.
'Kad bi svaka zemlja članica imala mogućnost birati između aktualnih politika, uzeti onu koja joj se najviše sviđa a odbaciti onu koja joj se ne sviđa, Unija općenito i jedinstveno tržište brzo bi se raspali', rekao je Van Rompuy za britanski list The Guardian.
'Svaka članica može imati - i izraziti - posebne zahtjeve i potrebe o kojima ćemo u našim raspravama uvijek povesti računa', dodao je.
No, rekao je Van Rompuy, izmjene europskih ugovora koje Cameron predlaže kako bi se izvukao, zahtijevale bi 'duge i zamršene procedure' o kojima bi se moralo suglasiti svih 27 zemalja.
Izlazak Velike Britanije iz EU-a bio bi poput 'odlaska prijatelja u pustinju', ocijenio je.
Britanski odnosi s EU-om eskalirali su prošli mjesec kada se Cameron usprotivio novom sedmogodišnjem proračunu EU-a, smatrajući da nije prihvatljivo povećavati rashode u vrijeme kada su mnoge zemlje prisiljene na štednju.
Nedavno ispitivanje lista The Observer pokazalo je da bi 56 posto Britanca glasovalo za napuštanje EU-a kada bi im se pružila prilika.
Velika Britanija je članica EU-a od 1973. ali nije članica eurozone niti Schengenskog prostora bez unutarnjih granica.