U Latinskoj Americi broj zaraženih koronavirusom prešao je brojku od sedam milijuna u četvrtak, iako neke zemlje počinju pokazivati blago opadanje broja novozaraženih u regiji s najvećom razinom zaraze u svijetu, prema službenim podacima latinoameričkih zemalja
Prosječan broj dnevnih slučajeva na kontinentu pao je na približno 77.800 u posljednjih sedam dana do srijede, dok je prošli tjedan ta brojka iznosila 85.000, pokazali su vladini podaci.
Šest mjeseci otkad je prvi slučaj potvrđen u Brazilu, zemlja s najvećim brojem zaraženih nakon SAD-a u četvrtak je prijavila 44.235 novih slučajeva i 984 smrti u posljednja 24 sata, zbog čega je ukupan broj zaraženih skočio na 3.761.391, a umrlih na 118.649.
Unatoč uznemirujućim brojkama, brazilske vlasti kažu da opadaju brojke novozaraženih, dok raste dnevni broj umrlih.
Meksičke vlasti rekle su da se suočavaju sa stalnim opadanjem slučajeva, iako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da je razina pandemije u drugoj najmnogoljudnijoj latinoameričkoj naciji potcijenjena.
WHO je kazao da Meksiko i druge zemlje u regiji trebaju povećati testiranje te je izrazio zabrinutost po pitanju visoke razine koronavirusa među mladim ljudima.
Brazil, Peru, Meksiko, Kolumbija i Čile među deset su zemalja s najvećim brojem oboljelih na svijetu, tim redom. S više od 28 tisuća smrti, Peru također ima najveću smrtnost po broju stanovnika od covida-19 u regiji.
Argentina je u međuvremenu u srijedu prešla brojku od 10 tisuća dnevnih slučajeva prvi put otkad je izbila pandemija, ali i u četvrtak, porast koji je doveo do toga da zemlja postroži mjere karantene u nekim provincijama.
Argentina je prijavila vrlo visoku stopu pozitivnih slučajevima, iznad 40 posto, među onima koji se testiraju, što je uz Meksiko i Boliviju jedna od najviših u svijetu.
U 13 dana dogodio se porast slučajeva sa šest na sedam milijuna u Latinskoj Americi, što su dva dana više nego zadnji put kad je zaraza porasla za milijun slučajeva.