vodena bujica

Budimpešta se priprema za poplavu, pripravnost na trećoj razini, dignuta i vojska

16.09.2024 u 08:08

Bionic
Reading

Osam mrtvih, nekoliko nestalih, tisuće evakuiranih i deseci tisuća bez struje, dosadašnje su posljedice oluje Boris koja olujnim kišama i katastrofalnim poplavama pustoši srednju i istočnu Europu. Ova oluja izazvala je katastrofalne štete i poplave u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj. Pod vodom su i dijelovi Austrije

Zbog strelovitog rasta vodostaja rijeke Dunav uslijed obilnih padalina poljednjih dana, Budimpešta se ozbiljno priprema za moguće poplavu. Mađarski portal Telex izvještava da je na obrani od poplava angažirano je 350 vojnika.

Na zahtjev nekoliko županija ministar obrane Kristóf Szalay-Bobrovniczky naredio je upućivanje vojnika na pripreme zaštite od poplava u naseljima Mosonmagyaróvár, Neszmély, Pilismarót i uz rijeku Lajta.

Prognoze kažu da će vodostaj Dunava i Lajte dosegnuti, pa možda čak i premašiti vodostaj iz 2013. godine, kada su Budimpeštu zahvatile nezapamćene poplave.

Vodostaj Dunava tada je narastao do 890 centimetara, što je apsolutni rekord za glavni grad Mađarske.

'Budimpešti se približava najveća poplava desetljeća', objavio je Gergely Karácsony, gradonačelnik Budimpešte u videu objavljenom u nedjelju ujutro.

Naveo je da će pripravnost za zaštitu od poplava u glavnom gradu od ponedjeljka biti podignuta na treću razinu. Očekuje se da će vodostaj biti najveći u drugoj polovici tjedna, a zbog obilne kiše očekuje se da će se tek polagano povlačiti.

Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
  • Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
  • Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
  • Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
  • Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
  • Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris
    +7
Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris Izvor: Profimedia / Autor: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia