dragocjeni metal

Ova zemlja trećinu zlatnih rezervi čuva u SAD-u i sada strahuje za njegovu sigurnost

31.03.2025 u 20:59

Bionic
Reading

Njemačka čuva više od trećine zlatnih rezervi u vrijednosti od 100 milijardi eura u trezorima Federalnih rezervi u New Yorku. No sad se postavlja pitanje je li njemačko zlato još uvijek sigurno u SAD-u i može li se vjerovati Trumpovoj administraciji

Njemačka ima druge najveće zlatne rezerve na svijetu, a 37 posto njih – čak 1236 tona u vrijednosti od 113 milijardi eura – čuva u trezorima Federalnih rezervi u New Yorku. Ove rezerve služe kao jamstvo da će, u slučaju potrebe, njemačka nacionalna banka Bundesbank imati pristup sredstvima koja može pretvoriti u američke dolare ili bilo koju drugu čvrstu valutu.

Od 1945. sigurnost njemačkih zlatnih rezervi u SAD-u nije se uopće dovodila u pitanje, no sada je situacija ipak nešto drugačija, piše Politico. Novi stari američki predsjednik Donald Trump pokušava oslabiti najvažniju industriju u Njemačkoj - autoindustriju - dok njegov potpredsjednik J.D. Vance gleda na Europljane kao na 'patetične parazite', a Trumpova desna ruka Elon Musk podupire njemačku krajnje desnu stranku AfD, uzduž i poprijeko okaljanu ekstremizmom.

S obzirom na aktualne političke turbulencije i promjene u odnosima dviju zemalja, njemački konzervativni političari sve su više zabrinuti za državno zlato s druge Atlantika, posebice jer Trump sve više pokazuje naznake spremnosti da proširi predsjedničke ovlasti i dobije primat nad pravosudnim sustavom.

Sumnjičavost raste, Bundesbank umiruje

Njemački tabloid Bild izvijestio je da je zastupnik Kršćansko-demokratske unije (CDU) na odlasku Marco Wanderwitz opet zabrinut zbog zlatnih rezervi najvećeg europskog gospodarstva. Još 2012. zatražio je inspekciju zaliha u SAD-u kako bi izvršio pritisak na Bundesbank da aktivnije upravlja imovinom ili da se zlato vrati u Njemačku. 'Naravno, sada se to pitanje ponovno postavlja', izjavio je Wanderwitz za Bild.

Njegov stranački kolega i zastupnik u Europskom parlamentu Markus Ferber također zahtijeva više kontrole nad njemačkim zlatom pohranjenim u SAD-u. 'Službenici Bundesbanka moraju osobno prebrojiti zlatne poluge i dokumentirati rezultate', kazao je Ferber.

Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
Zlato Izvor: Profimedia / Autor: David Špidlen / Bod zlomu / Profimedia

Ovakva sumnjičavost oko njemačkog zlata nekada je bila ograničena samo na teoretičare zavjera. Međutim oživio ju je nitko drugi do milijarder i siva eminencija Trumpove administracije, Elon Musk, pozvavši na inspekciju američkih rezervi zlata.

Za Bundesbank, koji upravlja najvećom njemačkom financijskom imovinom, ovo pitanje ostaje osjetljivo. Predsjednik te središnje banke Joachim Nagel nedavno je rekao da su Federalne rezerve u New Yorku pouzdan i vjerodostojan partner za pohranu njihovih zlatnih rezervi. Dodao je kako ga pitanje sigurnosti zlata 'ne držim budnim noću' te da ima 'potpuno povjerenje' u američku središnju banku.

Međutim politički pritisak raste, pa ne čudi to da određeni broj njemačkih političara strahuje da vodstvo Bundesbanka zatvara oči pred potencijalnim problemom. A posebice jer su već 2013. desni populisti pokrenuli kampanju za repatrijaciju zlatnih rezervi iz Francuske jer se u javnosti počelo govoriti da će akumulirano bogatstvo Njemačke biti potrošeno za spašavanje ostatka eurozone.

Bundesbank je tada pod pritiskom javnosti povukao svoje zlato iz trezora francuske nacionalne banke, uz argument da mu više nije potrebna pristupna točka za stranu valutu u Parizu s obzirom na to da Njemačka i Francuska imaju zajedničku novčanu jedinicu.

Zlato ruši sve rekorde

Danas se više od polovice njemačkih zlatnih rezervi nalazi u Frankfurtu, a uz ono u trezorima u New Yorku još 13 posto nalazi se u britanskoj nacionalnoj banci u Londonu.

Zlato se inače pokazalo kao iznenađujući pobjednik u eri Trumpove trgovinske politike jer ulagači traže utočište usred političkog kaosa. Njegova vrijednost ruši rekord za rekordom, a prošlog tjedna dosegla je novi vrhunac. Prošlog petka tako su cijene zlata prekoračile 3080 dolara.

Probile su tu psihološku granicu ponajviše zbog sniženja ključnih kamatnih stopa u velikim gospodarstvima, geopolitičkih sukoba, kupnje središnjih banaka i neizvjesnosti koju je stvorio val carina.