Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je novo izvješće u kojem oštro smanjuje prognoze gospodarskog rasta za 2025. godinu, upozoravajući da carine i trgovinske napetosti ozbiljno prijete oporavku svjetskog gospodarstva. Glavni udarac pretrpjet će Sjedinjene Američke Države, dok se slabiji rast predviđa i za Europu.
Nakon uvođenja "recipročnih" carina od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa 2. travnja, MMF je bio prisiljen naglo revidirati svoje gotovo dovršene projekcije. Nova procjena predviđa da će američko gospodarstvo u 2025. godini rasti tek 1,8 posto, što je pad od čak 0,9 postotnih bodova u odnosu na prognozu iz siječnja.
"Objava novih carina predstavljala je snažan negativan šok za gospodarstvo", stoji u travanjskom Izvješću o svjetskim ekonomskim izgledima MMF-a. Glavni ekonomist Pierre-Olivier Gourinchas naglasio je da su carine "negativan šok na strani ponude" za zemlju koja ih uvodi, jer poskupljuju proizvodnju i smanjuju konkurentnost.
Osim sporijeg rasta, SAD će se suočiti i s povećanom inflacijom. MMF je povisio prognozu inflacije za SAD u 2025. godini za 1 postotni bod, istaknuvši tvrdokorne cjenovne pritiske u sektoru usluga te poskupljenja osnovnih dobara poput elektronike, isključujući hranu i energiju.
Globalni rast usporava: svijet pred izazovima
Paralelno s revidiranjem američkih podataka, MMF je smanjio i prognozu globalnog rasta na 2,8 posto za 2025. godinu, što je pad od 0,5 postotnih bodova u odnosu na siječanjsku procjenu. Ključni uzroci slabijeg globalnog rasta su trgovinske barijere, povećana nesigurnost među investitorima te slabije povjerenje potrošača.
Iako su razvijena gospodarstva pogođena trgovinskim napetostima, MMF upozorava da su tržišta u razvoju još ranjivija, posebno zbog volatilnosti deviznih tečeva. Naime, ranije krize pokazale su da jačanje dolara podiže inflacijske pritiske u drugim zemljama, no trenutačna rasprodaja na tržištima dovela je do slabljenja dolara, što za sada donekle ublažava pritiske.
Velika Britanija pred izazovnim razdobljem
Britansko gospodarstvo također nije pošteđeno negativnih trendova. MMF je smanjio prognozu rasta Ujedinjenog Kraljevstva za 2025. godinu na 1,1 posto, što je 0,5 postotnih bodova manje nego što se ranije očekivalo. Prognoza za 2026. godinu također je blago snižena, na 1,4 posto.
Glavni razlozi slabijeg rasta su kombinacija utjecaja carina, povećanih troškova zaduživanja, viših cijena energije i slabije privatne potrošnje izazvane inflacijom. Dodatnu nesigurnost za britansko gospodarstvo predstavlja potreba za sklapanjem novog trgovinskog sporazuma s SAD-om.
Unatoč negativnim prognozama, najnoviji mjesečni podaci pokazuju da je britansko gospodarstvo u veljači ostvarilo rast od 0,5 posto na mjesečnoj razini, dok je inflacija pala na 2,6 posto, što pruža tračak optimizma.
Eurozona: umjereni rast, Španjolska prednjači
Za zemlje eurozone MMF predviđa rast BDP-a od 0,8 posto u 2025. godini, što je blagi pad u odnosu na prethodne projekcije. U 2026. godini očekuje se blago poboljšanje, s rastom od 1,2 posto.
Među zemljama eurozone posebno se izdvaja Španjolska, za koju MMF predviđa gospodarski rast od 2,5 posto u ovoj godini. Ta procjena povećana je za 0,2 postotna boda u odnosu na siječanjsku prognozu, zahvaljujući boljoj od očekivane izvedbi u 2024. i obnovi nakon velikih poplava.
Što se tiče Njemačke, najvećeg gospodarstva eurozone, MMF očekuje da će fiskalne reforme, poput izmjena "dužnične kočnice", u 2026. godini pružiti dodatni poticaj rastu, iako se kratkoročno predviđa slabija izvedba.