Kada se u ponedjeljak oko 19.30 potpuno srušio informatički sustav Zračne luke 'Sveti Jeronim' u Splitu, nitko nije mogao biti siguran radi li se doista o hakerskom napadu ili samo o tehničkom problemu. No kada je dio tog sustava ponovno pokrenut, sve je bilo jasno
'U nekom trenutku na ekranu je iskočila klasična poruka - hakeri su obavijestili da su izvršili napad i da su u posjedu svih podataka te su pozvali na pregovore', otkrio je za tportal neposredni svjedok ovih događaja na splitskom aerodromu.
Od pada sustava do tog trenutka prošlo je nekoliko sati, a brojni odlazni letovi su otkazani, dok su oni dolazni uglavnom preusmjereni prema Zadru ili Dubrovniku. Pala je i web stranica zračne luke, a tek poslije 22.30 sati situacija se počela normalizirati. Nervozni putnici su s razglasa pozivani na ukrcaj na svoje letove, no kompletna procedura i dalje se odrađivala ručno.
Nema pregovora s napadačima
'Nismo izlazili u javnost s informacijom da se radi o hakerskom napadu sve dok nismo bili potpuno sigurni u to. Odmah smo obavijestili sve državne institucije - nama nadležno Ministarstvo prometa te MUP i SOA-u, jer se ovdje radi o kritičnoj državnoj infrastrukturi. Naših desetak ljudi cijelu je noć radilo na otklanjanju problema sa stručnjacima iz ovih institucija koji su provodili istragu', govori nam sugovornik sa 'Svetog Jeronima'.
Kao ni država, ni ovaj aerodrom nema namjeru ulaziti u pregovore ili bilo kakve aranžmane s hakerima.
Akira stoji iza napada
'Iza napada na splitsku zračnu luku stoji hakerska grupa Akira - ili barem netko tko se potpisuje njihovim imenom', potvrdio je u izjavi za medije direktor Lukša Novak.
'Radi se o vrlo ozbiljnom, klasičnom napadu u kojemu se predlaže pregovaranje o isplati kako bi se dobili natrag određeni ključevi. Stav države, kao i naše zračne luke kao dijela kritične državne infrastrukture, jest da nikakvi pregovori nisu mogući', dodao je Novak.
Ručni upisi
Tijekom noći na ovom je aerodromu donesena odluka da se od utorka ujutro promet mora odvijati 'kako god to bude moguće'. Sve aviokompanije obaviještene su o poteškoćama s informatičkim sustavom i zamoljene da liste svojih putnika šalju mimo njega, klasičnim putem. Ručno se obavljao check-in, ručno su se ispisivale propusnice za ukrcaj u avione, a cijeli aerodrom vratio se dobrih tridesetak godina unatrag.
Po svemu osim po broju putnika: u ovom mjesecu, naime, kroz splitsku zračnu luku proći će ih preko 700 tisuća, što je otprilike dvostruko više u odnosu na zagrebački aerodrom istog mjeseca i više od ukupnog godišnjeg prometa koji se bilježio prije dvadesetak godina.
Samo danas na 'Svetom Jeronimu' najavljeno je ukupno 90 velikih komercijalnih i desetak manjih, privatnih zrakoplova. Negdje oko podneva, kada smo provjeravali situaciju, ona je bila iznenađujuće dobra:
'Odradili smo 19 slijetanja, na putu je osam zrakoplova, a iz Splita je poletjelo njih petnaest. Usprkos golemom poslu zbog ručnog režima rada, ne bilježimo kašnjenja veća od 15 minuta - što znači da zasad uspijevamo održati red letenja', potvrdio je za tportal direktor ove zračne luke Novak.