LNG TERMINAL

Čačić se kleo u njega, Josipović spominjao Obami, a od investicije ni traga

06.06.2014 u 10:13

Bionic
Reading

'Pokažemo li ozbiljnost i upornost, imamo velike šanse da s Katarom ugovorimo gradnju LNG terminala na Krku', izjavio je predsjednik Ivo Josipović jednog zimskog dana 2012. Tadašnji broj jedan među potpredsjednicima Vlade, Radimir Čačić, istog je tog dana najavio da će lokacijska dozvola biti gotova do lipnja 2013. Evo nas u lipnju 2014, a od LNG-a nema još nema ni 'l', lokacijska dozvola još se čeka, dok je državna tvrtka koja radi na projektu lani natukla 6,4 milijuna kuna gubitaka

Josipović se prije neki dan našao u društvu američkog predsjednika Baracka Obame u Varšavi i tada mu je, prenijeli su mediji, između ostalog pričao i o LNG-u.

Zasigurno mu nije spomenuo kako su nas 'otkantali' katarski šeici, zasad jedini ozbiljni investitori, te da je trenutna situacija na europskom tržištu plina takva da je, zbog pada potražnje i sve većeg korištenja ugljena, hrvatski LNG terminal u biti nepotreban.

A sumnjamo da nam predsjednik zna i ostale detalje, poput onih kako je poslovala državna tvrtka LNG Hrvatska, zadužena za razvoj projekta, a na čijem je čelu HNS-ov čovjek Mladen Antunović

Lanjsku godinu završila je s već spomenutom minusom od 6,4 milijuna kuna. I ne bi to bilo čudno, jer od nje nitko ni ne očekuje zaradu dok ne proradi terminal, no gubitak nije rezultat troškova izrada studija i pripreme drugih dokumenata za investiciju.

Do minusa je došlo jer je tvrtka držala novac u Centar banci koja je zbog zanimljive kreditne politike i dijeljenja novca po stranačkom ključu završila u stečaju. Depozit LNG-a Hrvatska ostao je zarobljen u propaloj banci i najvjerojatnije nikad neće biti vraćen.


Inače, tvrtka, prema podacima portala Poslovna Hrvatska, ima tri zaposlena, čija je prosječna neto plaća veća od 13.000 kuna.

Kako bi provjerili te brojke, poslali smo upit direktoru Antunoviću, ali on je samo odgovorio da LNG Hrvatska koristi ljude iz Ministarstva gospodarstva, CEI-a te Plinacroa i HEP-a, bez spominjanja konkretnih cifri.

Najavio je da će do kraja lipnja imati svu potrebnu dokumentaciju za predaju zahtjeva za dugo najavljivanu lokacijsku dozvolu te da se zainteresirani investitori za gradnju LNG-a i dobavu plina u velikom broju javljaju iz cijeloga svijeta.