Korupcija je rak koji je dugo vremena bio međunarodni tabu, rekao je u Londonu britanski premijer David Cameron otvarajući summit protiv korupcije u četvrtak nakon što je najavio oštre mjere protiv pranja novca kupnjom nekretnina u Britaniji prozivanoj zbog njezinih poreznih oaza.
Predstavnici pedesetak zemalja, među kojima su Ašraf Gani iz Afganinstana i Muhamadu Buhari iz Nigerije te američki državni tajnik John Kerry, direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde i predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim potpisat će poslije podne deklaraciju kojom se obvezuju provesti nove akcije.
Korupcija je 'rak' koji je dugo vremena bio 'međunarodni tabu', rekao je Cameron otvarajući skup, prenosi agencija AFP.
Korupcija 'razara nacije, korupcija je neprijatelj koliko i ekstremisti protiv kojih se borimo', rekao je John Kerry na plenarnoj sjednici.
'Ona na različite načine doprinosi terorizmu, a ekstremizam kojem danas svjedočimo u svijetu dolazi i zbog velikog ogorčenja koje ljudi osjećaju zbog lažiranog sustava', rekao je Kerry, naglasivši da je SAD već najavio korake u poboljšanju transparentnosti vlasništva tvrtki, piše Reuters.
Velik broj država, od Velike Britanije do Afganistana, obvezao se zajednički pokrenuti javne registre vlasništva tvrtki kako bi se otežalo skrivanje korupcije diljem svijeta. Neki kritičari smatraju da će utjecaj registara biti ograničen ako se i porezne oaze ne nagovore ili natjeraju da otkriju tko je vlasnik offshore tvrtki.
U priopćenju objavljenom nekoliko sati prije otvaranja summita, Cameron je kazao da 'strane firme koje imaju ili žele kupiti nekretninu u Velikoj Britaniji moraju odsad objaviti ime pravog vlasnika'.
Ta se mjera odnosi na 100.000 stanova u Engleskoj i Walesu, od kojih 44.000 u Londonu, a u vlasništvu offshore kompanija kojih čiji su vlasnici nepoznati.
Iako takva kupnja nekretnina nije ilegalna, ona je londonsko tržište nekretnina pretvorila u 'sklonište za ukradeni novac iz čitavog svijeta', kaže Transparency International.
Međutim, kredibilitet Davida Camerona kao domaćina summita protiv korupcije stavljen je pod znak pitanja pošto je i i sam prozvan u Panamskim dokumentima, te je u konačnici morao priznati da je imao udjele u offshore kompaniji kojoj je vlasnik bio njegov otac Ian koji je preminuo 2010.
Nevladine udruge i udruge za borbu protiv korupcije očekuju konkretne mjere nakon Panamskih dokumenata koji su razotkrili široke razmjere sklanjanja novca na sigurno, u porezne oaze. Velika Britanija je posebno kritizirana zbog netransparentnosti poslovanja svojih prekomorskih teritorija, što je razvidno iz podatka da je od 214.000 poduzeća koje zastupa panamski odvjetnik ured Mossack Fonseca, više od polovica njih registrirana na Britanskim Djevičanskim otocima.
Odvjetnički ured Mossack Fonseca u samom je središtu skandala 'Panamskih dokumenata' koje je javnosti u travnju razotkrio međunarodni konzorcij istraživačkih novinara.
Prosvjednici protiv korupcije koji su se okupili u blizini summita, neki odjeveni u bankare, ležeći na ležaljkama sa šeširima i novčanicama, poručivali su da je potrebno potpuno ukinuti porezne oaze.