Državni tajnik za europske poslove Češke Tomaš Prouza smatra kako je vrijeme da vojne postrojbe EU-a, posebice tzv. bojne postrojbe EU-a (EUBG), budu spremne krenuti u akciju, ne samo na papiru, već i u stvarnosti, čime bi se dokazala njihova korisnost, osobito kada je u pitanju izvor za njihovo financiranje, a to su porezni obveznici iz država članica Unije
'Tjedan dana prije Božića, poglavari država Europske unije raspravljat će o sigurnosti i obrani na redovitom sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu. EU je najjači globalni faktor u areni meke moći. Razina pomoći u razvoju i ekonomska povezanost s manje razvijenim zemljama daju dobar primjer ostatku svijeta', zapisao je Prouza na svojem Twitter profilu.
'Ako se pokušamo uhvatiti u koštac s krizama i sukobima u susjedstvu, moramo se usredotočiti i na tvrdu moć. Sad je vrijeme za to, i ne bismo trebali propustiti priliku da krenemo naprijed. Češka smatra da bi EU morao maksimalizirati sinergiju civilnih i vojnih resursa i suradnju s NATO-om. Izazovi današnjice od nas traže da ojačamo stratešku autonomiju EU-a', piše češki državni tajnik za europske poslove, pojašnjavajući kako bi to značilo sposobnost brzog planiranja operacija i slanja postrojbi, uključujući tzv. bojne postrojbe EU-a (EUBG) koje od svojeg osnutka prije desetak godina dosad nikad nisu korištene u borbi.
Kako ističe Prouza, nedavna češka nacionalna studija o EUBG-ovima otkrila je četiri glavne teme kojima bi se trebali pozabaviti.
Kao prva tema nameće se sama struktura EUBG-ova čiji trenutni sustav doprinosi određenoj nepredvidljivosti, dok je, pak, druga tema zapravo pitanje treba li postojati zajednički element u procesu certifikacije. Prema studiji, treća tema odnosi se na problematičnu certifikaciju koje bi profitirale isključivo od vojnih vježbi, dok se prema četvrtoj točki studije zaključuje kako je nužno proširenje opsega zajedničkog financiranja, budući da financijska ograničenost stvara probleme u doprinosima EUBG-ovima.
'Predložene teme možda i zvuče tehnički, ali one predstavljaju konkretne korake koji bi nam pomogli u oživljavanju ovog instrumenta i pomogli u našoj sposobnosti da reagiramo na iznenadne krize u susjedstvu', zaključuje Prouza.