“Nove mjere se čine sve izglednijima, posebno ako nam nastave rasti brojke. Radi se i o porastu broja novozaraženih, a vidimo i blagi porast bolesnika na respiratoru, što znači da epidemija ne jenjava nego je poprimila uzlazni krak”, kazao je Ozren Polašek, genetički epidemiolog i član Vladina znanstvenog savjeta
Ističe da je na porast novozaraženih utjecala i pojava novih sojeva koji su zarazniji.
“S druge strane, imali smo i popuštanje mjera, a i dosta nam je. Zamor populacije – svima nam je dosta mjera”, dodao je za N1.
“Nije ovo gotovo, potrebno je još strpljenja. Znam da bi htjeli drugačiju poruku, ali tu smo gdje jesmo”, poručio je građanima Polašek.
Dodao je da zdravstveni sustav u Srbiji i BiH zagušen.
“To je situacija u kojoj ne samo da bolesnici s covidom predstavljaju problem za zdravstveni sustav, nego i svi drugi bolesnici, kronični bolesnici ne mogu dobiti zdravstvenu zaštitu tako da je to uistinu situacija protiv koje se borimo. Sve mjere su usmjerene na zaštitu života i zaštitu zdravstvenog sustava”, objasnio je Polašek.
Komentirao je i britanski soj koji se proširio i u Hrvatskoj.
“Čini mi se britanski soj stvara veću zaraznost, a čini se da ima i nešto veću smrtnost. Ono što kolege prijavljuju je da ljudi sve niže dobi završavaju s težim kliničkim slikama tako da nam to predstavlja prepreku. Nije to razlog za paniku, ali čini se da su ovi sojevi zahtjevniji i kompliciraniji nego originalni wuhanski soj”, kazao je Polašek.
Dodao je da se, prema projekcijama, i u idućem tjednu očekuje rast oboljelih te da se u trenutnoj situaciji ne bi trebalo dodatno otvarati.
“Moramo razmišljati o malo strožim mjerama. S obzirom na nedovoljnu proširenost cijepljenja mislim da se moramo okrenuti mučnijim mjerama poput lockdowna, možda ne sam lockdown, ali definitivno strože mjere da nam se epidemija ne rasplamsa. Možda možemo bez kafića, možda možemo bez stvari koje smo u zadnjem otvaranju otvorili, krenuo bih s tim”, rekao je Polašek.