ozren polašek

Član Znanstvenog savjeta: Za dva tjedna dnevni broj zaraženih premašit će 4000; Capak tvrdi da neće

15.04.2021 u 08:38

Bionic
Reading

Nacionalni stožer i Vlada danas će odlučivati o produljenju, ublažavanju ili pooštrenju epidemioloških mjera, u čemu će važnu ulogu igrati i stav Znanstvenog vijeća koje će se danas, nakon dva mjeseca stanke, sastati s premijerom Andrejom Plenkovićem

Iako dio analitičara upozorava da se nalazimo na vrhuncu trećeg vala, projekcije dr. Ozrena Polašeka s Medicinskog fakulteta u Splitu, člana Znanstvenog savjeta koji od samog početka pandemije izrađuje projekcije za Vladu, pokazuju da se situacija, ostanu li svi ostali faktori isti, neće smiriti: za dva tjedna, odnosno 28. travnja, dnevni broj zaraženih premašit će 4000, odnosno u odnosu na jučer narast će za trećinu, piše Jutarnji list.

Dobra je vijest ta da broj onih koji će trebati bolničko liječenje te onih na respiratoru neće ni izbliza rasti kao u drugom valu, kad je dnevni broj preminulih znao premašiti i 90. No u naredna dva tjedna broj preminulih ukupno bi se mogao povećati za gotovo 400, a broj hospitaliziranih za 300, na ukupno oko 2300. Riječ je, ističe dr. Polašek, o modelu koji ovisi o nizu faktora te konačna slika ne mora nužno biti ovakva.

'Jedan od alata koje koristimo u praćenju epidemije je modeliranje podataka. Pri tome koristimo četiri pokazatelja, a to su broj zaraženih, broj bolesnika u bolnicama, bolesnika na respiratoru i broj preminulih.

Capak misli da ćemo ostati na oko tri tisuće novih slučajeva dnevno

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je jutros za N1 kako ipak ne misli da ćemo ići na 4000 novozaraženih i skloniji je mišljenju da ćemo biti na oko 3000 novozaraženih dnevno.

 

Koristimo vrlo jednostavan model koji predviđa ova četiri pokazatelja u razdoblju od dva tjedna na temelju analize trenda, tjednih oscilacija i slučajnih varijacija', pojašnjava model Polašek. Predviđanje se temelji na brojevima iz prethodnih tjedana, a model prikazuje očekivane brojeve u uvjetima u kojima se obrasci epidemije nisu znatnije promijenili.

  • +4
Testiranje na koronavirus u Osijeku Izvor: Pixsell / Autor: Dubravka Petric/PIXSELL

'U ovoj rečenici nalazi se glavni problem predviđanja, a to je da se gotovo stalno mijenjaju obrasci epidemije, zbog čega nam je ovaj model samo informativan i služi za određivanje obrasca epidemije, tj. pruža nam odgovor je li epidemija u uzlaznom, stabilnom ili silaznom obrascu', kaže Polašek.

Zaključuje i da usporedno s ovim porastom vidimo porast udjela pozitivnih testova među svim testiranima, koji nam je 14. travnja iznosio 28 posto, a u dosadašnjim valovima tako visok postotak obično je bio povezan s porastom intenziteta epidemije.