strah od novih varijanti

Kuha se novi globalni konflikt oko korone: Peking prijeti odmazdom zbog testiranja putnika iz Kine

04.01.2023 u 13:18

Bionic
Reading

Nakon što se velika većina zemalja EU-a u utorak založila za sustavno testiranje putnika iz Kine na covid prije njihova polaska u Europu, a strože mjere prema kineskim putnicima najavili su i SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Indija te Japan, Kina je zaprijetila protumjerama

Strah od novih varijanti koronavirusa i zabrinutost zbog nedostatka podataka o epidemiološkoj situaciji u Kini potaknuli su mnoge zemlje na uvođenje obaveznog testiranja kineskih putnika na covid, a na današnjem sastanku europskog Odbora za zdravstvenu sigurnost trebao bi se pripremiti koordiniran odgovor EU-a na naglo povećanje broja zaraženih u Kini. Mao Ning, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova u Pekingu, osudio je takve mjere predostrožnosti.

Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
  • Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
  • Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
  • Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
  • Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
  • Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu
    +15
Testiranje kineskih putnika u zračnoj luci u Milanu Izvor: Profimedia / Autor: Marfisi/AGF / Shutterstock Editorial / Profimedia

'Vjerujemo da ograničenja ulaska koja su usvojile neke zemlje nemaju znanstvenu osnovu, a neke su pretjerane prakse još neprihvatljivije', rekao je Ning na brifingu, dodajući da se Kina čvrsto protivi 'pokušajima manipulacije covid-mjerama u političke svrhe' i da će poduzeti protumjere na temelju načela reciprociteta.

Ovog tjedna Australija i Kanada pridružile su se rastućem popisu zemalja koje zahtijevaju testiranje na covid prije ukrcaja na let. Od danas svatko tko leti iz Kine za Francusku morat će predočiti negativan test na virus u prethodnih 48 sati, a putnici će biti podvrgnuti nasumičnim testiranjima po dolasku. Stroge mjere za Kineze među prvima je uveo SAD.

'Ovo je pristup koji se temelji samo i isključivo na znanosti', rekao je novinarima glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price na pitanje o izjavi kineskog kolege, prenosi Guardian.

Epidemija koronavirusa u Kini
  • Epidemija koronavirusa u Kini
  • Epidemija koronavirusa u Kini
  • Epidemija koronavirusa u Kini
  • Epidemija koronavirusa u Kini
  • Epidemija koronavirusa u Kini
    +13
Epidemija koronavirusa u Kini Izvor: Profimedia / Autor: Noel CELIS / AFP / Profimedia

Price je ponovio da je SAD spreman Kini ustupiti dio zalihe svojih testova na covid, a europska povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides svojim je kineskim kolegama uz besplatna cjepiva solidarno ponudila javnozdravstvenu ekspertizu. Međutim glasnogovornik Ning tvrdi da su kineske zalihe 'adekvatne' i može se cijepiti tko god to želi. Doduše, kineskim cjepivom, koje se ne temelji na zapadnjačkoj mRNA tehnologiji i za koje stručnjaci kažu da je manje učinkovito.

Kina je tijekom većeg dijela pandemije usvojila strategiju 'nultog covida', namećući stroga ograničenja s ciljem iskorjenjivanja virusa, no mjere su naglo ublažene u prosincu. Peking je prethodno najavio da od 8. siječnja posjetitelji i putnici u dolasku više neće morati u karantenu po dolasku u Kinu, što je Kinezima širom otvorilo vrata za turistička putovanja. Međutim Kina će i dalje tražiti testiranje prije ulaska u zemlju.