N1 je iz više izvora bliskih aferi Beroš-Petrač doznao da je sumnja na moguću kompromitaciju izvida europskih tužitelja (EPPO) pala na policiju. Šutnja iz policije je alarmantna
Jesu li policijski istražitelji iz PNUSKOK-a ili njihov šef morali reagirati i upozoriti USKOK da upadaju u izvide europskog tužiteljstva? Je li zbog upada USKOK-a u postupak EPPO-a osoba, koja je u Kliničkom bolničkom centru Osijek uzela mito za namještanje natječaja za robotsku opremu, uspjela izbjeći uhićenje? Jesu li zbog upada USKOK-a u akciju EPPO-a Petrači dan prije finiša operacije napustili Hrvatsku? Je li hrvatska policija izdala europsko tužiteljstvo i kompromitirala im visokoprofilirani slučaj? Čiji je to interes bio?
Kako za N1 iz Ministarstva unutarnjih poslova i Ravnateljstva policije nisu odgovorili unatoč opetovanim upitima o njihovoj ulozi u ovom slučaju, za pojašnjenje su zamolili Željka Cvrtilu, kriminalista i stručnjaka za sigurnost, čija je vizija dovela do osnivanja PNUSKOK-a.
“Ne postoji obveza da se izvještava o izvidima koji se provode, no sasvim sigurno, budući da su ih provodili policijski službenici PNUSKOK-a za obje akcije se znalo. Kada bi stvari bile onakve kakve trebaju biti, informacije se ne bi dijelile unutar istražnih grupa. Osim samog policijskog istražitelja koji radi na slučaju, znao bi eventualno jedan njegov šef.
No kako sustav nije posložen na taj način vjerojatno je da se unutar PNUSKOK-a znalo i za EPPO-ve i za USKOK-ove izvide”, objašnjava Cvrtila.
Jesu li podaci iscurili?
Prema Cvrtilinim riječima sasvim je moguće da je netko od istražitelja nešto rekao, odnosno odao informaciju pa je USKOK uskočio u slučaj i dovršio svoje izvide za par tjedana.
“O motivu za to ne mogu nagađati. Ono što stalno ističem jest da je previše ljudi involvirano u istraživanja, posebno kada je u pitanju policija, pa je informacije jako teško sakriti. Po liniji zapovijedanja o slučajevima na kojima se radi izvješćuje se sve do ravnatelja policije, a ako je potrebno i ministra. To bi trebalo biti drugačije organizirano i zakonski uređeno”, govori Cvrtila i naglašava kako se istražiteljima koji rade na nekom slučaju nitko ne bi smio razgovarati.
“Šefovi imaju pravo svakog policijskog službenika pitati za pojedini slučaj i to je loše. Ispada tako da i za najtajnije istrage u određenom trenutku zna 50-ak ljudi, a ako su naložene tajne mjere, odnosno pratnja i prisluškivanje tu su još u policajci iz ureda za posebne poslove, te Operativno-tehnički centar (OTC) koji provodi prisluškivanje. Uz sve njih tu je još i sudac istrage”, navodi Cvrtila.
Prema njegovim riječima ovo što smo vidjeli u slučaju Beroš-Petrač moglo bi imati dalekosežne posljedice. “EPPO bi se po uzoru na FBI mogao skroz odvojiti, te formirati zasebne policijske snage koje će ih servisirati”, zaključuje Željko Cvrtila.