BANK OF ENGLAND

'Da, švercali smo ukradeno zlato za naciste'

31.07.2013 u 11:29

Bionic
Reading

Svježe objavljeni dokumenti otkrivaju kako je Bank of England (odnosno Engleska narodna banka) u godinama prije početka Drugog svjetskog rata pomagala nacistima u prodaji opljačkanog zlata iz Čehoslovačke, javlja Daily Telegraph

Hitler je u jesen 1938., uz pomoć britanskog premijera Nevillea Chamberlaina i francuskog Edouarda Deladiera, raskomadao Čehoslovačku te umarširao na njezin teritorij. U ožujku 1939. - dakle tek pola godine pred početak Drugog svjetskog rata - Bank of International Settlements (BIS) zatražila je od Bank of England da s računa Češke narodne banke prebaci zlato u vrijednosti od 5,6 milijuna funti. I to Hitlerovoj Reichsbank

Tako je oko 2.000 zlatnih poluga koje su pripadale Čehoslovačkoj raspršeno po bankama u Belgiji, Nizozemskoj i Londonu, a vrijedi napomenuti kako je direktor BIS-a bio Nijemac Otto Niemeyer, koji je također bio i u upravi Bank of England. Britanska je centralna banka čak i u lipnju 1939. prodavala zlato za naciste, koje su ovi opljačkali, pokazuju objavljeni dokumenti.

Riječ je o izvještaju koji je 1950. sastavila sama Bank of England, koji obrađuje njezino djelovanje i poslovanje od 1939. do 1945. Sada je cijeli tekst dostupan i online te otkriva doista sramotnu ulogu engleskih bankara kada je riječ o nacizmu, zbog čega se dosad s pravom najviše kritiziralo švicarske banke.

U izvještaju iz 1950. pokušava se opravdati takvo ponašanje pa se navodi i kako tadašnji guverner Montagu Norman nije mogao odlučiti drukčije, jer bi se time prekršio mirovni sporazum nacističke Njemačke s Velikom Britanijom i Francuskom. Prvi suradnik britanskog guvernera bio je već spomenuti Niemeyer, koji je vodio BIS, uspostavljen tridesetih godina prošlog stoljeća kao neovisna institucija za osiguravanje plaćanja ratne odštete nakon Prvog svjetskog rata.

Brojni su britanski povjesničari pisali kako je tadašnji guverner Bank of England Norman bio simpatizer nacističke Njemačke, a navode i kako je bio osobno blizak s guvernerom Reichsbank Hjalmarom Schachtom. Norman je čak bio prisutan na svečanoj ceremoniji krštenja Schachtovog sina pred početak Drugog svjetskog rata.

Dokumenti otkrivaju da je Bank of England za prodaju nacističkog zlata u lipnju 1939. ipak zatražila mišljenje britanskog ministarstva financija. Tada je prodano nacističko zlato u iznosu od 440 tisuća funti, a u New York transferirano i poluga u vrijednosti od 420 tisuća funti. Naime, iako je formalno pitala britansko ministarstvo financija, Bank of England transakcije je obavila ne čekajući odgovor. A on je glasio da treba 'odbiti transakciju ako se čini da će koristiti neprijatelju'.