Šefu SDP-a Davoru Bernardiću izglasano je povjerenje na današnjoj sjednici Glavnog odbora stranke. Mirando Mrsić i Milanka Opačić, kojim je prijetilo izbacivanje iz stranke, prošli su s najblažom stegovnom mjerom - opomenom
18:50 sati Fabijanić je rekao i kako je Glavni odbor donio odluku o tome da će se pismeno od Tomislava Sauche i Tomislava Žagara da SDP-u vrate svoje saborske mandate jer su u međuvremenu napustili Klub zastupnika SDP-a.
18:40 sati 'Sve što radim, radim u interesu SDP-a. To ću i nastaviti. Želim da SDP sluša probleme građana, da uključuje a ne da isključuje', rekao je Mrsić. Na pitanje hoće li i dalje kritizirati šefa stranke, Mrsić nije želio dgovoriti.
Predsjednik Glavnog odbora SDP-a Erik Fabijanić rekao je kako opomene ne znače cenzuru, nego potrebu za odgovorno ponašanje članova SDP-a.
18:35 sati Sjednica Glavnog odbora SDP-a upravo je završila. Potvrđena je odluka Predsjedništva o izricanju opomene pred isključenje iz stranke za Milanku Opačić i Miranda Mrsića.
18:05 sati Paralelno sa sjednicom Glavnog odbora sastalo se i Predsjedništvo SDP-a. Predsjedništvo je saborskim zastupnicima Milanki Opačić i Mirandu Mrsiću izreklo najblažu stegovnu mjeru - opomenu. Kako tportal neslužbeno doznaje, odluka je donesena s tri suzdržana glasa. Suzdržani su bili Bojan Glavašević, Peđa Grbin i Vedran Babić. Odluku Predsjedništva o izricanju opomena Opačić i Mrsiću još treba potvrditi Glavni odbor.
16:45 sati 'Devet mjeseci sam iznimno strpljiv, devet mjeseci sam pružao ruku, a skoro sam bez nje ostao. O unutarstranačkim stvarima ćemo razgovarati unutar stranke. Način da se preko medija vodi politika koja šteti SDP-u više se u SDP-u neće nastaviti. Ja vam to jamčim!', napisao je Bernardić na Facebooku.
14:55 sati Članovi Glavnog odbora podržali su Bernardića kao predsjednika stranke. Samo je četvero bilo suzdržano dok su svi ostali podržali trenutnog šefa stranke. Glasanje je bilo javno.
Bernardić je dao izjavu za medije. Poručio je kako je SDP stabilna stranka koja je jedina ozbiljna alternativa HDZ-ovoj vlasti. Dodao je kako se Vlada nalazi pod teškim optužbama za 'muljažu i kriminal'. 'Plijenković dijeli plijen', istaknuo je Bernardić.
Trenutno je pauza za ručak nakon koje se očekuje odluka o Mirandu Mrsiću i Milanki Opačić.
13:55 sati Nakon gotovo četiri sata od početka sjednice članovi Glavnog odbora još uvijek raspravljaju o prvoj točki dnevnog reda 'glasanje o nepovjerenju predsjedniku SDP-a'. Samo glasanje o nepovjerenju Davoru Bernardiću očekuje se za otprilike pola sata. Zasad nije poznato hoće li glasanje biti tajno ili javno, ali većina članova, prema neslužbenim informacijama, misli da će se o nepovjerenju šefu stranke glasati javno.
12:15 sati SDP-ovci raspravljaju, doznaje tportal, može li se uopće prema stranačkom Statutu glasati o nepovjerenju predsjedniku. Statut propisuje samo da Glavni odbor u slučaju razmimoilaženja predsjednika i GO-a u ocjenama i stavovima može dvotrećinskom većinom glasova odlučiti o održavanju novih izbora za čelnika stranke.
11:40 sati Sjednica GO-a za sad prolazi u pomirljivim tonovima. Dojam je prisutnih kako neće biti izbacivanja iz stranke.
11:10 sati Novinari su mogli uživo pratiti samo početak sjednice Glavnog odbora (GO) i Bernardićev govor. Nakon toga su morali napustiti dvoranu. Bernardić se, doznaje tportal, potom opet obrati Odboru te je kritizirao SDP-ove saborske zastupnike. Neki od članova GO su mu dali podršku, no krenule su i prve kritike na račun šefa stranke.
10:45 sati 'SDP ne može ostati ovo što je danas. Kriza stranke je politička, organizacijska i financijska. Formirat će se neka druga politička opcija sklona ljevici i socijaldemokarciji ako SDP. Ne bi želio da se zbog psivnosti stranke to desi. Ja svakako dajem podršku današnjem vodstvu stranke. Ali ako ne ispune očekivanja doći će do političkih sankcija', rekao je Tonino Picula, SDP-ov zastupnik u Europskom parlamentu, gostujući na HRT-u u emisiji Intervju tjedna.
On smatra kako oponenti Bernardiću nisu homogena skupina već nastupaju kao pojedinci i kao takvi nisu toliko opasni po šefa stranke.
10:30 sati Na početku sjednice Glavnog odbora okupljenim se obratio Bernardić. Izjavio je kako je hajka na njega i SDP počela nakon što je zatražio ostavku ministra financija Zdravka Marića.
'Kada sam prije nekoliko mjeseci pozvao premijera Plenkovića na dijalog tada su me ismijavali, a danas su nam poznati motivi. Ovo je nastavak pretvorbe i privatizacije! Nakon traženja ostavke Marića krenula je na SDP i na mene osobno. Ali i mi dalje inzistiramo na istini o Agrokoru i na istražnom povjerenstvu. Neka Plenković i Todorić dođu na povjerenstvu i objasne što su radili na noćnim sastancima u Vladi', rekao je Bernardić.
9:50 sati Situaciju u SDP-u komentirala je i komunikacijska stručnjakinja Mirela Holy. Smatra da će Bernardić dobiti potporu Glavnog odbora stranke jer mu struktura ide na ruku.
'Sigurno će dobiti podršku jer će glasanje biti javno, ali mislim da bi dobio i da je tajno. Struktura GO-a je takva da ide njemu na korist. I čudim se da nije išao na demokratski iskorak i omogućio tajno glasanje', rekla je Holy za N1.
9:45 sati Završio je sastanak Predsjedništva i sad se očekuje početak sjednice Glavnog odbora.
9:05 sati U središnjici SDP-a na Iblerovom trgu počeli su se okupljati prvi članovi Predsjedništva. Većina je prošla bez izjava, no potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina podijelio je svoja očekivanja.
'Očekujem da će stranka danas pokazati snagu. SDP je velika demokratska stranka i vjerujem da je danas vrijeme jednog kvalitetnog razgovora među članovima koji će doprinijeti stabilnosti SDP-a', rekao je Komadina.
Što se tiče glasanja o povjerenju predsjedniku, Komadina kaže da će se na Glavnom odboru vidjeti kako će to proći. 'Nisam prorok, vidjet ćemo', rekao je Komadina.
Nije htio prognozirati ni što će reći članovi GO o Milanki Opačić i Mirandu Mrsiću. 'Mi se zalažemo za inkluzivnost, ali i odgovornost', dodao je.
Bernardić i Grbin posjetili grob bivšeg SDP-ovog predsjednika Sabora
Uoči sjednice šef stranke Bernardić posjetio je grob bivšeg SDP-ovog predsjednika Sabora, Borisa Šprema. Potpredsjednik stranke Peđa Grbin, jedan od onih koji nisu štedjeli riječi kritike na stanje u SDP-u, također je položio cvijeće na Špremov grob te se pozdravio i rukovao s Bernardićem, javlja N1 televizija.
Prvo zasjeda Predsjedništvo, a onda Glavni odbor
Jedina točka dnevnog reda Predsjedništva stranke je verifikacija zaključaka s prethodne sjednice. Na toj sjednici, koja je održana u utorak, SDP-ovci su zaključili da su neki pojedinci svojim istupima nanijeli veliku štetu stranci, a pritom je naglasak bio na Milanki Opačić i Mirandu Mrsiću.
Predsjedništvo je tada također zaključilo da će se o eventualnim disciplinskim mjerama raspravljati na sljedećoj sjednici Predsjedništva. Hoće li to biti već ujutro prije Glavnog odbora, tek se treba vidjeti.
U 10 sati sastaje se, pak, Glavni odbor SDP-a, koji broji nešto više od 100 članova. S obzirom na točke dnevnog reda, očekuje se da bi rasprava mogla potrajati nekoliko sati, pa čak i do kasnih popodnevnih sati.
Glavni odbor prvo će glasati o nepovjerenju šefu stranke Davoru Bernardiću. Ta je točka uvrštena na njegov prijedlog, nakon što je povjerenje dobio na Predsjedništvu. Hoće li glasovanje biti tajno ili javno, još nije sasvim jasno. Potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina zalaže se da ono bude javno. 'Ja ću prvi tražiti da ostane javno. Članovi Glavnog odbora birani su regionalno i članovi stranke imaju pravo znati kakav je njihov politički stav, jasno i glasno', rekao je Komadina za Novi list. Međutim, bilo tko od članova može na sjednici predložiti da se glasa tajno, a onda Glavni odbor glasanjem odlučuje hoće li biti javno ili tajno.
Što se pak tiče samog izglasavanja nepovjerenja, vrlo je vjerojatno da će Bernardić ostati siguran. Za njegovu smjenu sukladno Statutu trebale bi glasati dvije trećine Glavnog odbora, a takav scenarij teško je vjerojatan.
Kao i svaki put, Glavni odbor raspravljat će i o aktualnoj političkoj situaciji, no pravo zanimanje javnosti, a i samih SDP-ovaca, kao što je tportal pisao, izazvala je točka o zahtjevu za ostavkom na zastupničku dužnost. Kako nam je pojasnio predsjednik Glavnog odbora Erik Fabijanić, ta se točka odnosi na odredbu SDP-ova Statuta koja govori da 'ako zastupnik/zastupnica u Hrvatskom saboru krši Program SDP-a ili u tijeku mandata prijeđe u drugu stranku, Glavni odbor ga/je isključuje iz SDP-a i traži da podnese ostavku na zastupničku dužnost'.
Neslužbeno se u tom kontekstu spominjao Tomislav Saucha, no sama pomisao da bi SDP od zastupnika koji su napustili stranku ili koji bi bili izbačeni, mogao tražiti natrag mandate, izazvala je nevjericu. Naime, Ustav propisuje da je mandat zastupnika neobvezujući, a samim time i ne pripada stranci. Pojavila se i spekulacija da bi se pod tom točkom dnevnog reda povela rasprava o izbacivanju Bernardićevih kritičara poput Milanke Opačić i Miranda Mrsića, no hoće li doista biti tako, nemoguće je predvidjeti.
Na što se točno odnosi ta točka dnevnog reda, nije jasno ni samim SDP-ovcima. 'Iskreno, meni ta točka nije potpuno jasna pa bih volio da nam predsjednik Glavnog odbora objasni što je mislio pod tom točkom. A što se tiče same rasprave, poučen onime što se događa na zadnjim sjednicama Glavnog odbora, vjerujem da će rasprava biti dugotrajna, ali nadam se i konstruktivna', kazao je član SDP-ova Predsjedništva Vedran Babić.
SDP-ova Sabina Glasovac nada se, pak, da nitko neće biti isključen iz stranke. 'Da se meni to dogodi, da me isključe, ja bih vjerojatno osjećala odgovornost da vratim mandat stanci. Stranka ili nezavisne liste - netko ih kreira i mislim da nitko od zastupnika ne bi imao problem s tim. Pitanje je zašto se dovodimo u takvu situaciju da moramo o tome raspravljati. Nama je svaki zastupnik potreban. Potreban nam je svaki član i ljudi koji nose progresivne ideje i žele da društvo ide naprijed, a ne natrag. Ako SDP ne shvaća da je to naše poslanje, a ne borba za moć i prevlast nego za čovjeka onda ne znam koji je smisao postojanja takve stranke', rekla je Glasovac.
Iako u stranci postoje struje koje bi rado isključile Opačić i Mrsića, pa eventualno i Peđu Grbina, pitanje je hoće li se stranka upuštati u takav rizik, koji bi mogao raskoliti saborski Klub zastupnika, a posljedično i cijelu stranku.