S dolaskom hladnijeg dijela godine, prirodne pojave koje utječu na vremenske prilike u našem području postaju sve aktualnije. Jedna od takvih pojava je i polarni vrtlog. U cilju bolje informiranosti javnosti i odgovora na učestale upite, DHMZ je objavio objašnjenje ove atmosferske pojave, kao i prognozu vremenskih uvjeta za iduće dane i nadolazeću sezonu
Polarni vrtlog, poznat i kao polarna depresija, predstavlja široko područje niskog tlaka zraka sa ciklonalnim kruženjem u višim slojevima atmosfere, koje se obično formira nad polarnim područjem. Tijekom zime, uslijed većih temperaturnih razlika između hladnog polarnih regija i toplijih ekvatorijalnih područja, dolazi do pojačanja zapadnog strujanja u srednjim visinama atmosfere, što dovodi do intenziviranja vrtloga.
Ako strujanje u polarnom vrtlogu oslabi ili prestane, stvaraju se uvjeti koji omogućuju spuštanje hladnog zraka u umjerene geografske širine. Ova pojava utječe na vremenske prilike širom sjeverne polutke, uključujući područja Sjeverne Amerike, Europe i Azije. Iako polarni vrtlog nije neuobičajena pojava, događa se gotovo svake zime, s promjenjivim intenzitetom i učestalošću. Rezultat je prirodno zahladnjenje, odnosno prodor hladnijeg zraka u naše krajeve.
Razlika između polarnog vrtloga i polarne mlazne struje
Važno je razlikovati polarnu mlaznu struju (engl. polar jet stream) i polarni vrtlog (engl. polar vortex). Polarna mlazna struja odnosi se na usko područje velikih brzina (> 30 m/s) u troposferi, na visini oko 9 km, i predstavlja granicu između zračnih masa različitih svojstava. Na sjevernoj hemisferi ovo strujanje ide od zapada prema istoku, odnosno zonalno.
Polarni vrtlog, s druge strane, nalazi se u višim slojevima atmosfere i nije uvijek u izravnoj vezi s vremenskim prilikama u umjerenim širinama. Kada dođe do oscilacija ili prekida strujanja u polarnom vrtlogu, može doći do poremećaja u polarnoj mlaznoj struji, što omogućava prodore hladnog arktičkog zraka u niže širine.
Vremenske prilike za blagdan Svih svetih: Sunčano na Jadranu, maglovito u unutrašnjosti
Za blagdan Svih svetih, na Jadranu se očekuje sunčano i toplije vrijeme od prosjeka za ovo doba godine. U unutrašnjosti će se, međutim, mjestimice pojaviti umjerena i povećana naoblaka, a u nižim predjelima tijekom petka i subote očekuje se magla.
U subotu hladan zrak stiže sa sjeveroistoka, uz umjeren do jak sjeveroistočni vjetar, a na Jadranu bura, koja će ponegdje biti olujna. Zbog toga će u nedjelju tijekom dana biti osjetno svježije, a u ponedjeljak ujutro u unutrašnjosti se očekuje mraz pri tlu.
Sezonska vremenska prognoza za studeni 2024. – siječanj 2025.
Za sljedeća tri mjeseca predviđa se da će prosječne sezonske temperature biti iznad uobičajenih vrijednosti. Vjerojatnost da će ukupna količina oborina biti oko prosjeka je umjerena. Iako su opće prognoze toplije, moguća su i razdoblja s nižim temperaturama, kao i faze sa značajnim odstupanjima u količini oborina.
Sezonska prognoza je rezultat analize velikog broja prognostičkih podataka, a izrađuje je Sektor za vremenske i pomorske analize i prognoze DHMZ-a. Takve prognoze daju vjerojatnosti odstupanja meteoroloških parametara od referentnog razdoblja za sezonu, dok su precizne vrijednosti i očekivani rasponi u dugoročnim prognozama manje pouzdani.