Zbog onoga što je premijer Andrej Plenković izgovorio o Ivanu Đikiću tijekom jučerašnje rasprave u Saboru o neizglasavanju povjerenja ministru znanosti i obrazovanja Pavi Barišiću zbog ministrova plagiranja, Đikić je Plenkoviću uputio novo pismo te zatražio od njega ispriku i da ga ne spominje u političkim obračunima
'Lijepo Vas molim da ispravite netočne izjave iz jučerašnje rasprave u Saboru. Vjerujem da su bile dane u žaru političkih borbi i da Vi tako ne mislite. Vaše izjave: Đikić vam je očigledno savjetnik preko Atlantika, pa vam detaljno čita i šalje, i vi ubacujete to u zahtjeve i tako gradite argumente; Đikić je eksternalizirani savjetnik jedne političke stranke preko Atlantika jednostavno nisu istinite, niti dokazive. Lijepo Vas molim za Vašu osobnu i javnu ispriku u Saboru gdje ste te neistine i iznijeli', piše Đikić u novom pismu Plenkoviću, a također moli i sve zastupnike Hrvatskog sabora da ne koriste njegovo ime ni u kojem političkom kontekstu.
'Gospodine Plenkoviću, razgovarali smo 3. siječnja i jasno sam Vam rekao zašto sam zabrinut oko dokazanog plagijata ministra Barišića: zbog nulte tolerancije na plagiranje koja je neophodna za Hrvatsku, a posebno zbog mladih i njihova ostanka u Hrvatskoj. Pretpostavljam da niste prihvatili moje stručne argumente o plagiranju jer Vi ste svoju odluku već donijeli', navodi, između ostalog, Đikić podsjećajući Plenkovića kako mu je obećao da neće biti napada na njega.
'Međutim, napadi su započeli vrlo brzo nakon mog izlaska u javnost, a Vi od tog razgovora do danas odbijate svaku vrstu komunikacije sa mnom. U tom periodu bio sam izložen napadima, vrijeđanjima i prijetnjama po moj osobni, profesionalni a dijelom i obiteljski život. Neistinama koje ste jučer i sami iznosili u Saboru dodatno ohrabrujete one koje me napadaju da to nastave i dalje raditi', upozorava Đikić dodajući da je Plenković njegova privatna pisma dijelio s Barišićem i/ili medijima 'što je vrlo nekorektno'.
O tomu da činjenice oko Barišićeva plagiranja navedene u prijašnjoj komunikaciji mogu imati ozbiljne posljedice za međunarodnu sliku Republike Hrvatske kad započne postupak ispitivanja Barišićeva doktorskog rada, obaviješten je šef Sabora i Mosta Božo Petrov.
'Nije uopće čudno da se u Hrvatskoj ljudi boje javno nastupati i prijavljivati plagijatore jer prečesto pri tom stradaju oni koji sumnje u nepravilnosti prijavljuju. Čak kada se i dokaže kroz zakonom definirane postupke da je netko plagijator, on ne biva adekvatno kažnjen, nego se dodatno povezuje i nastaje sve snažniji interesno orijentiran lobi u javnom životu Hrvatske. Posljedica toga jest to da danas službeno imamo dokazane plagijatore u Vladi, Saboru i u Ustavnom sudu. To je žalosna realnost današnje demokratske Hrvatske i zato apeliram na sve građane, a posebice na sve zastupnike u Saboru koji osjećaju društvenu odgovornost da svojim glasom i potpisima podrže borbu protiv plagiranja u Hrvatskoj, koja postaje talac političkih sukoba Vas i opozicije oko slučaja Barišić', upozorava Đikić Plenkovića.
'Potrošena je tolika energija uzalud, moral građana i vjera u demokratske standarde se dodatno urušavaju, a mladi odlaze. Građani Republike Hrvatske se danas s pravom pitaju: Zašto premijer Plenković brani ministra Barišića usprkos svim dokazima o njegovim plagijatima? Zar on ne vjeruje etičkom odboru Hrvatskog sabora?', pita i Đikić, ali i predlaže rješenje Plenkoviću: 'Zamolite Petrova da Sabor formira neovisni međunarodni odbor od pet vodećih svjetskih filozofa i stručnjaka znanstvene čestitosti koji će proučiti cijeli životopis i sve slučajeve plagiranja ministra Barišića te donijeti svoje stručno mišljenje.'