Sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija Državnog inspektorata su u razdoblju od 20. siječnja do 7. veljače ove godine obavljale pojačane ciljane inspekcijske nadzore u objektima koji obavljaju proizvodnju i/ili prodaju kruha te pekarskih proizvoda na području Hrvatske. Obavljeno je ukupno 429 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno 238 nepravilnosti
Sanitarna inspekcija obavila, objavio je RTL Danas, je 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti. U 12 posto od ukupno nadziranih objekta utvrđeno da uopće nemaju uspostavljen sustav samokontrole (HASAP). Za utvrđene nesukladnosti sanitarna inspekcija izdala je 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta sukladno zakonskom propisu.
Najčešće utvrđene nepravilnosti odnosile su se na:
- na poslovima rukovanja s hranom u velikom broju objekata zatečeni su djelatnici koji nemaju položen obavezan tečaj zdravstvenog odgoja,
- redovito se ne provode zdravstveni pregledi djelatnika u skladu s odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti,
- značajniji nedostaci utvrđeni su u pogledu higijenskih i sanitarno tehničkih uvjeta u objektu,
- neprovođenje uspostavljenih sustava samokontrole na principima HACCP-a.
Poljoprivredna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 145 inspekcijskih nadzora, a utvrđene su 73 nesukladnosti. U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe.
Tržišna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 141 inspekcijski nadzor, od toga 129 nadzora pekarnica koji obavljaju proizvodnju i prodaju pekarskih proizvoda i 12 nadzora pekarnica koji obavljaju isključivo prodaju gotovih pekarskih proizvoda. U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe.
Doneseno je 51 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti a najkraće na rok od 30 dana, te su do sad, trgovci u 23 slučaja otkupili mjeru zabrane tako da su otkloni nepravilnosti i uplatili iznos od 3.981,68 eura u Državni proračun.
Tržišna inspekcija je do sad podnijela i sedam optužnih prijedloga, te je izdala 37 prekršajnih naloga.
U predmetnim inspekcijskom nadzorima, tržišna inspekcija utvrdila je i ukupno 43 povrede odredbi Zakona o zaštiti potrošača vezano uz neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora, isticanja cijena.
"Za utvrđene povrede Zakona o zaštiti potrošača poduzete su propisane mjere, kao i primjena načela oportuniteta za povrede za koje su nepravilnosti otklonjene tijekom inspekcijskog nadzora", poručuju iz Državnog inspektorata.