Do kraja 2029. godine u sva će kućanstva u Hrvatskoj biti ugrađena pametna brojila za očitavanje potrošnje struje. Cijeli proces traje desetak minuta, a iz HEP-a uvjeravaju da može donijeti uštede
U projektu vrijednom 86,5 milijuna eura HEP će zamijeniti nešto više od dva i pol milijuna brojila. Štoviše, ovaj proces traje već 10 godina, a trebao bi biti gotov do 2029. godine. Dosad je zamijenjeno 36 posto brojila.
Zamjena se provodi prema planu zamjene svakog pojedinačnog brojila. To znači da djelatnici HEP-a mogu i nekoliko puta posjetiti istu zgradu da bi zamijenili brojila za struju. Vlasnici kućanstava samo trebaju omogućiti djelatnicima ulazak i zamjenu brojila, a cijeli postupak je besplatan.
'Zamjenu brojila/ugradnju novog brojila provode djelatnici HEP ODS-a/ovlaštenog kooperanta HEP ODS-a, na temelju valjanog radnog naloga. Sukladno članku 88. Pravilnika o općim uvjetima za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom, HEP ODS u roku od 15 dana od dana zamjene brojila šalje korisniku mreže potvrdu o izvršenim radovima, pripadajućim plombama, završnom očitanju stanja brojila i početnom očitanju stanja novog brojila', kažu iz HEP ODS-a za portal Bauštela.hr.
Očitavanje na daljinu
Pritom, ističu, nema razlike u zamjeni brojila u kući ili u stambenoj zgradi jer se svako brojilo odnosi na zasebno mjerno mjesto, odnosno kućanstvo. Vijek trajanja im je 16 godina.
Iz HEP-a dodaju da cijeli postupak zamjene brojila nije zahtjevan te traje desetak minuta. S druge strane, građani dobivaju učinkovitije i jednostavnije očitanje potrošene struje, a ono će se provoditi na daljinu. U konačnici bi to moglo rezultirati i uštedama na računima, a time u povijest odlazi i paušalno plaćanje.
'Na području čitave Republike Hrvatske korisnici mogu očekivati nekoliko ključnih poboljšanja izgradnjom napredne mjerne infrastrukture. Prvo i najvažnije je to što brojilo osigurava očitanje izravno kupcu i bilo kojoj trećoj strani koju odredi kupac, a ažuriranje tih očitanja dovoljno je često kako bi se mogla koristiti za postizanje uštede energije. Ovaj sustav omogućit će izdavanje računa na temelju izmjerene mjesečne potrošnje, što donosi veću transparentnost i točnost u obračunu potrošnje', poručuju iz HEP-a.
Dio pametnih brojila nabavljen je putem projekata sufinanciranih europskim novcem. Jedan od njih je i modernizacija hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže, vrijedna 286 milijuna eura. Od toga su 224 milijuna eura bespovratna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.