Sve tanji progresivni dio svijeta entuzijastično je reagirao na studentske prosvjede u Srbiji, koji su pokazali kako je dijelu tamošnje javnosti uistinu dosta autokratskog režima Aleksandra Vučića. No, dok studenti, bez obzira na brojnost na ulicama, čine manji dio stanovništva u Srbiji, znatno brojnija demografska grupa koja Vučića drži na vlasti - umirovljenici - i dalje pruža značajnu podršku srpskom predsjedniku. U tom smislu, današnji prosvjed umirovljenika na glavnom beogradskom trgu mogao bi biti stvarni početak Vučićevog kraja
Ovim fenomenom pozabavio se u analizi za njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung novinar Michael Martens, koji temeljito prati i dubinski razumije događaje u Srbiji, zbog čega je - ne jednom - bio prozivan s govornice predsjednika Srbije kao neprijatelj srpskog naroda i države.
Martens svoju analizu temelji na aktualnim podacima agencije Ipsos, čije istraživanje iz siječnja provedeno na uzorku od 1200 osoba je nedavno citirao i Aleksandar Vučić, frizirajući ga te navodeći samo podatke koji njemu odgovaraju. Istraživanje nije bilo predviđeno za objavu, već samo za potrebe naručitelja - srpske vlade - no Martens je ipak uspio doći do istraživanja i proanalizirati njegove podatke.
Primjerice, Vučić se naveliko hvali podatkom da bi, unatoč studentskim prosvjedima, 49 posto potencijalnih birača na izborima i dalje glasalo za Srpsku naprednu stranku, dok je na drugom mjestu oporbena stranka Nada sa 7 posto. Samo taj podatak ukazuje da je istraživanje, slučajno ili namjerno, u većoj mjeri zaobišlo glasače proeuropskih stranaka i lijevog centra.
Također, studenti uporno odbijaju bilo kakvu institucionalnu podršku prosvjedu, ne pokazujući interes za političke stranke iz vlasti ili oporbe, već pokušavajući Vučića vratiti u okvire vlastitih predsjedničkih ovlasti. Martens se stoga ograđuje od dijelova istraživanja, navodeći kako podaci iz Ipsosovih istraživanja često služe samo vlasti, bez obzira tko je na njoj.
Većina umirovljenika u siječnju tvrdo uz Vučića
Umjesto podataka o političkim preferencijama, Martens se fokusira na demografsku skupinu koja je Vučića, baš kao i njegovog prethodnika u diktatorskom stilu vladanja Slobodana Miloševića, sve ove godine držala na vlasti - umirovljenike. Kao iu svim europskim državama koje stare, u Srbiji je dobna skupina 60+ od posebne važnosti, piše Martens. Oni čine gotovo 30% stanovništva, 36% birača s pravom glasa, a čak 40% onih koji redovito izlaze i glasuju.
Podaci iz ove demografske skupine pokazuju da je nedodirljiva većina umirovljenika i dalje uz Vučića. Čak 72 posto njih odgovorilo je pozitivno na pitanje kreće li se Srbija u dobrom smjeru, što je dijametralno suprotno u odnosu na mlade (od 18 do 29 godina) među kojima 60 posto vjeruje da se Srbija kreće u pogrešnom smjeru.
Kao najveći problem u Srbiji ispitanici vide korupciju (31 posto) dok je na drugom mjestu studentski prosvjed, koji najvećim problemom vidi čak 24 posto ispitanika. I kod ova dva pitanja jasna je podjela između mlađe i starije populacije - korupciju ističu mladi, a studentski prosvjed stariji, koji kao važne probleme ističu i situaciju na Kosovu, ponašanje oporbe i strane utjecaje. Ipak, čak 61 posto ispitanih u državi ima negativno mišljenje o pravosudnom sustavu u zemlji, što pokazuje da im je prijezir prema onima koji bi se trebali boriti protiv korupcije zajednički.
Što možemo iz ovoga zaključiti, pita se Mertens? Studenti prosvjedima traže temeljne promjene u Srbiji. Oni žele da državne institucije - koje u konačnici sve kontrolira Vučićev ured - konačno obave svoj posao. Ali mogu li se korumpirane institucije promijeniti izvana?
Osim ako ne zamislimo revolucionarno rušenje vlade, prije ili kasnije vratit ćemo se na početak svake demokracije - izbore. Težak zadatak u situaciji zarobljene države, pogotovo kad je (stranačka) opozicija tako slaba kao u Srbiji, ocjenjuje Mertens za FAZ.
Studenti ohrabrili umirovljenike
Ipak, dodaje i da se situacija vrlo brzo mijenja, a kao idealan primjer može poslužiti današnji prosvjed umirovljenika. Njih nekoliko stotina iskazalo je u srijedu na beogradskom Trgu Republike potporu studentskoj blokadi i njihovim zahtjevima. Skup je završen na obližnjem Studentskom trgu, gdje su se umirovljenici pridružili studentima u već tradicionalnoj 15-minutnoj šutnji u znak počasti žrtvama novosadske tragedije.
Priopćeno je da je prosvjed organiziralo Udruženje sindikata umirovljenih vojnih osoba Srbije u suradnji s Udruženjem sindikata umirovljenika Srbije i Sindikatom umirovljenika Nezavisnost. Ovo je prvi puta otkad pamtimo da je bilo koja udruga umirovljenika iskazala protivljenje Vučiću, pa je i to svojevrsni pokazatelj novih vjetrova koji pušu u Srbiji. Hoće li se i buna umirovljenika omasoviti, doznat ćemo u narednim danima.