Vladini dužnosnici i zaposlenici British Steela nalaze se u očajničkoj utrci za spašavanje visokih peći u tvornici Scunthorpe nakon što su ministri izrazili sumnju u postojanje zavjere kineskih vlasnika s ciljem sabotiranja pogona. Deseci tvrtki okupili su se da bi pomogli British Steelu, nudeći menadžersku podršku i sirovine, u pokušaju da se spriječi gašenje zadnje britanske čeličane
Za danas je zakazan ključni sastanak između predstavnika tvrtke i državnih dužnosnika s ciljem sprječavanja trajnog zatvaranja tvornice – što bi ugrozilo tisuće radnih mjesta i teško pogodilo britansku industrijsku osnovu.
Vlada je u subotu dramatično preuzela kontrolu nad tvrtkom, pokrenuvši hitnu potragu za osiguravanjem ključnih sirovina poput koksnog ugljena i željezne rude, neophodnih za kontinuiran rad dviju visokih peći u Scunthorpeu.
Jednom kada se visoke peći isključe, njihovo ponovno pokretanje postaje iznimno teško i skupo. Dužnosnici sumnjaju da je kineski vlasnik Jingye namjerno dopustio iscrpljivanje zaliha sirovina da bi sabotirao proizvodnju, ugasio peći i učinio Ujedinjeno Kraljevstvo ovisnim o uvozu tzv. čistog čelika iz Kine.
Luke de Pulford, izvršni direktor Međuparlamentarne alijanse za Kinu, upozorio je: 'To je izravna strategija Komunističke partije Kine – potkopavanje industrijske baze stranih država.'
British Steel prodan u mandatu Borisa Johnsona
U nedjelju je ministar gospodarstva Jonathan Reynolds izjavio da bi kineskim tvrtkama trebalo zabraniti ulaganje u sektore ključne za nacionalnu sigurnost i infrastrukturu.
'Osobno nikada ne bih dopustio da kineska tvrtka uđe u naš sektor čelika', dodao je, podsjetivši da je British Steel prodan Jingyeu tijekom mandata Borisa Johnsona. Iako nije mogao jamčiti spas visokih peći, Reynolds je rekao da je vladino preuzimanje tvornice dalo nadu da bi se proizvodnja ipak mogla nastaviti.
Ministar financija James Murray u ponedjeljak je izjavio da je Jingye postupao 'neodgovorno' te 'ubrzavao' krizu koju sada pokušavaju spriječiti državni službenici. Potvrdio je da su sirovine potrebne British Steelu već u zemlji i da se državno osoblje od subote nalazi u tvornici u Sjevernom Lincolnshireu te rade na hitnoj dopremi materijala i očuvanju rada peći.
Govoreći za Times Radio, Murray je rekao: 'Naš je zadatak učiniti sve što možemo kako bismo osigurali da sirovine stignu do visokih peći na vrijeme i da one nastave s radom.'
Ipak, nije mogao jamčiti nastavak rada, tvrdeći da su kineski vlasnici već započeli gašenje jedne od peći. 'Sirovine su stigle, nalaze se u Ujedinjenom Kraljevstvu i u neposrednoj su blizini. Sada je ključni izazov njihova pravovremena isporuka i upotreba u procesu proizvodnje', rekao je.
'Vlada je u subotu učinila sve što je mogla kako bi osigurala budućnost industrije čelika u zemlji. Nećemo samo stajati po strani i promatrati kako propada jedan od temeljnih stupova naše industrije', dodao je.
Brojne tvrtke ponudile pomoć
Deseci tvrtki, kao što su Tata i Rainham Steel, ponudili su pomoć kroz menadžersku podršku i isporuku sirovina nakon što je vlada preuzela kontrolu nad British Steelom.
'Kada sam rekao da industrija čelika ima budućnost u Ujedinjenom Kraljevstvu, mislio sam to ozbiljno. Zbog toga smo donijeli odluku o preuzimanju kontrole i zato moj tim već intenzivno radi na terenu da bi peći ostale u pogonu, a radna mjesta sačuvana', izjavio je Reynolds.
Charlotte Brumpton-Childs, nacionalna predstavnica sindikata GMB, izjavila je da je 'potpuno uvjerena' kako će koksni ugljen za peći u Scunthorpeu biti isporučen i istovaren u roku od nekoliko dana na Immingham Bulk Terminal, u sklopu napora da se izbjegne trajno zatvaranje zadnje britanske primarne čeličane.
'Sinoć sam razgovarala s predstavnicima British Steela i dobila potvrdu da će koks biti plaćen i istovaren u sljedećih nekoliko dana. Vlada paralelno radi na dopremi ostatka sirovina koje su trenutačno na putu preko oceana', rekla je Brumpton-Childs.
Doneseni hitni zakoni
Potreba da se spriječi hlađenje visokih peći bila je jedan od glavnih razloga zbog kojih je vlada u subotu izvanredno sazvala Parlament i donijela hitne zakone s ciljem očuvanja rada tvornice.
Jingye, kineski vlasnik British Steela, ne samo da je prestao naručivati nove sirovine, već je počeo s rasprodajom postojećih zaliha, što je izazvalo strah od mogućeg gašenja pogona u vrlo kratkom roku.
Dužnosnici Ministarstva gospodarstva i trgovine (DBT) s osobljem tvrtke rade na dopremi materijala u tvornicu te osiguravanju isplate plaća zaposlenicima, navodi se u službenom priopćenju.
Pomoć ostalih poduzeća također znači da British Steel preispituje sve opcije, uključujući mogućnost poništenja Jingyeove odluke o privremenom gašenju jedne od visokih peći – čime bi se spriječilo korištenje tzv. salamander slavine, rizične metode zaustavljanja proizvodnje.
Ostaje nada u privatnog ulagača
Ministri se i dalje nadaju pronalasku privatnog ulagača, iako se procjenjuje da bi modernizacija pogona u Scunthorpeu mogla stajati milijarde funti. Tijekom vikenda ministar Reynolds priznao je da je potpuna nacionalizacija trenutno najvjerojatniji kratkoročni scenarij.
'Čelik je od ključnog značenja za našu nacionalnu sigurnost i planove za razvoj stanogradnje, infrastrukture i proizvodnje. Postavit ćemo dugoročan plan za zajednička ulaganja s privatnim sektorom kako bismo osigurali održivu budućnost industrije čelika u Velikoj Britaniji.'
S druge strane, konzervativci su optužili vladu da je prekasno reagirala te da provodi 'neuspjelu nacionalizaciju' nakon što su zanemareni jasni signali o riziku za British Steel.
'Laburistička vlada sama je proizvela ovu krizu s čelikom – donijeli su loše odluke i dopustili sindikatima da upravljaju njihovim postupcima', izjavio je Andrew Griffith, konzervativni ministar u sjeni za gospodarstvo.